+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Dini sorgulamaya başladım Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Aykocc
  Üye
  Reklam

  Dini sorgulamaya başladım

  Reklam

  Dini sorgulamaya başladım Mumsema Dini sorgulamak günah mı

  Dostlar arkadaşım var benim ve sorguluyor o niye böyle bu niye böyle ayetler ile hadisler ters düşüyor diyor mum hocam özellikle sizden rica ediyorum bana bir akıl verin ayet söyleyin ona bunu iletiyim yardımcı olamaya çalışalım arkadaşımıza şimdiden teşekkür ederim Selamın aleyküm.

 2. 2
  Molla_Efdal
  ملا افدال

  Yorum: Dini sorgulamaya başladım


  Reklam


  Selamun Aleyküm, hangi mevzuda soruların var? ilk önce bunu söylemelisin. İkinci olarak ayet ve hadisler ters düşmez bu fikri kafandan atıp kurtulmadığın sürece daha çok sıkıntı çekersin. Arkadaş ortamınıda iyi belirle yazıklarından anladığıma göre mealci birisiyle arkadaşlık yapıyorsun. Mealcilik ile ilgili bir sürü yazı sitede mevcut bakabilirsin.

 3. 3
  Aykocc
  Üye
  Ben değil arkadaşım sorguluyor ve bu ekşisözlük gibi yerlere takılıyor mesela hz ibrahim ateşe atıldığında bütün hayvanlar söndürürken kertenkele söndürmemiş yakmaya çalışmış vr kertenkeleleri öldürebilirsiniz diye bir hadis attı bana günümüzdeki kertenkelelerde sorumlu diyor niye diyor

 4. 4
  Molla_Efdal
  ملا افدال
  Arkadaşına söyle İslam karşıtı sitelerin yazılarını okursa elbette kafası karışır. Bu vb. sitelerden uzak durmasını söyle.

  Senin soruna gelince bu mevzu bir takım art niyetçilerin ortaya attığı bişeydir. Aslında anlaşılmayacak kadar karışık değil ama bazıları daha hadiste ne anlatıldığını bilmeden saldırmaya kalkıyor. Halbuki aşağıda verdiğim yazılar gayet net:

  Esasen zarar vermeyen hiç bir canlı öldürülemez. Öldürülmesi caiz olanlar ise, zararlı olan ve bu zararından başka türlü kurtulma imkanı olmayan hayvanlardır.

  Kelerin bir vuruşta öldürülmesinin sevap olması, eziyet vermeden ölmesini sağlamak içindir. Yoksa her görülen kertenkeleyi öldürmek caiz olmadığı gibi, öldürmenin kendisi de sevap olmaz. Eziyet vermeden zararından kurtulmanın yollarını aramak gerekir. Ancak öldürmekten başka çare yoksa, bir vuruşta öldürmek gerekir ki, hayvan eziyet çekmesin.

  Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

  "Kim keleri ilk darbede öldürürse ona yüz sevap yazılır. İkinci vuruşta öldürürse daha az kazanır. Üçüncü vuruşta ise bundan da az sevap kazanır." (Müslim, Selam 147 (2240); Metin Müslim'den alınmadır. Ebu davud, Edeb 175, (5263, 5264); Tirmizî, Ahkâm 1, (1482). Bazı Tirmizî tertibinde Sayd bölümünde 13. babta.)

  AÇIKLAMA:

  Vezeğa, Ahterî'de keler olarak açıklanır.Keler, bir nevi kertenkeledir. Resulullah fuveysika diye tavsif ederek, insanlara eziyet veren haşerata dahil etmiştir.

  Fuveysika,fasıkcık demektir. Resulullah haşeratın ekserisinden ayrı olarak, zarar verenlere fasık demiştir. Alimler, kelerin bu grupta olduğunda görüş birliğindedir.

  Bir vuruşta öldürülmesinden maksad eziyet verilmemesi içindir. Zîra hayvan ikinci darbeyi almadan yaralı olarak kaçabilir; bu da bir canlının eziyet görmesine neden olur. Buna göre insanlara zarar vermeyen hayvanları öldürmek caiz olmaz. (bk. Kütüb-i Sitte, Prof. Dr. İbrahim Canan)

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet
  ***


+ Yorum Gönder