+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusülden önce abdest almak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Devran
  Üye
  Reklam

  Gusülden önce abdest almak

  Reklam
 2. 2
  Şem'a
  YÖNETİCİ

  Yorum: Gusülden önce abdest almak


  Reklam


  Gusül almadan önce abdest almak sünnettir yani doğru olan da budur. Önce tuvalette ön ve arka yıkanır, normal abdest alınır sonra gusül

 3. 3
  Onur1834
  Üye
  Selamın Aleyküm
  Gusül abdesti alırken namaz abdesti önce alınırmış sünnet olduğu için, gusülden sonra almak mekruh olurmuş gusül abdest yerine geçtiği için.
  Bazı yerlerde sonra alınır falan diye okudum.Kafam karıştı.

  Ben, elimi yıkıyorum sonra avret yerlerimi yıkayıp, avret yerlerimi de kapatıyorum.Sonra da 'Niyet Ettim ALLAH Rızası İçin Gusül Abdesti Almaya' diye niyet edip normal namaz abdesti alıyorum, su akıp gittiği için ayaklarımı da yıkıyorum ve tekrar üç ağzıma üç burnuma su veriyorum.Daha sonra tas ile kafama, sağ ve sonrada sol omzuma üçer kere su döküp ovalıyorum ve başlıyorum bütün vücudumu yıkamaya.Göbek deliğini de işaret parmağımla ovalıyorum (Bir yerde yanlış olmasın sünnet diyemi ne okumuştum aklımda öyle kaldı).Bütün vücudumu yıkama işlemi bittikten sonra ayaklarımı yıkıyorum ve son olarak da avret yerlerimi tekrar bir yıkıyorum ne olur olmaz diye banyodan çıkıyorum.Hemen üstümü kurulayıp giyiniyorum oyalanmadan(Gusülden sonra hemen üst giymek sünnet diye okumuştum).
  bu şekilde gusül abdesti alıyorum yanlış yaptığım yer varsa lütfen düzeltin.En çok aklıma takılan yer namaz abdestini en önce alıyoruz, gusüle mi yoksa namaz abdestine mi niyet edeceğiz.

 4. 4
  arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Aldığın gusül geçerlidir. Namaz abdesti önce alınır ve namaz abdestine niyet edilir. Daha sonra namaz abdestini almak mekruhtur. Gusül hakkında geniş bilgi için sitemizde arama yaptırarak bilgi edinebilirsin. Ayrıca her müslümanın evinde büyük İslam ilmihali kitabı olmalıdır. Bu konuları ayrıntıları ile bu kitaptan okumalıdır.

 5. 5
  Onur1834
  Üye
  Selamın Aleyküm
  El Yıkama ve avret yerlerini yıkamadan sonra namaz abdestine niyet edip abdestimizi aldıktan sonra gusül abdestine niyet edip gusül abdestimi alacağız yani?
  Ben gusüle niyet ediyorum namaz abdesti alıyorum arkasından da ağza ve burna üçer kez su verip devam ediyorum yanlış mı yapıyorum, normal abdest için abdest almaya diye gusul için gusüle diye ayrı ayrı mı nıyet etmem lazım?

 6. 6
  ACİLSERVİS
  Administrator
  Gayet iyi gusül alıyorsun bir sıkıntı yok. Tekrar soru sormadan önce yukarıdaki aramayı kullanarak guslün farzları ve guslün sünnetleri neler olduğu kaç tane olduğunu öğrenmeni tavsiye ederim. O zaman her şey daha kolay anlaşılır.

+ Yorum Gönder