+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tadili erkan ile ilgili soru Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Cömert Oğuz
  Devamlı Üye
  Reklam

  Tadili erkan ile ilgili soru

  Reklam

  Tadili erkan ile ilgili soru Mumsema Tadili erkanda 5 şart varmış. Ben bu beklemelerin tam olarak nerede olduğunu bilmiyorum.
  Mesela secdede tadili erkana uymak için sübhani rabbiyel ala demeden önce mi beklemeliyim yoksa dedikten sonra mı beklemeliyim?

 2. 2
  zfr07
  Üye

  Yorum: Tadili erkan ile ilgili soru


  Reklam


  Kavme: rüküdan kalkıp dikilmek
  Celse: iki secde arasında oturmak

  Sual: Namazda tadil-i erkana riayet nasıl olur?
  CEVAP
  Rüku, secde, kavme ve celsede, her uzvun hareketsiz ve sakin olup, bir miktar durmaya tadil-i erkan denir. Mesela rükuya eğilir eğilmez durmadan kalkılmaz. Kavme de öyle, yani rükudan kalkınca biraz beklemek belini dik tutmak gerekir. Secdeden kalkınca da öyle. Bunlara tadil-i erkan denir. Okumalar hareketsiz olmaya mani değildir. Üç kere tesbih söyleyince otomatikman beklemiş oluyoruz, ayrıca beklenmez. Kavmede de Rabbena lekel hamd demekle beklemiş oluyoruz.

  Tadil-i erkâna riayet etmek için celsede yani iki secde arasında ve kavmede yani rükûdan kalktıktan sonra (Sübhânallah) diyecek kadar durmak vacibdir. Rükûdan kalkarken (Semiallahü limen hamideh) söyleyip, kavmede de, (Rabbenâ lekel hamd) denince, vacib de, sünnet de yerine geliyor. Yani o kadar durulmuş oluyor.

  Tadil-i erkâna riayet unutulursa, yani (Sübhânallah) diyecek kadar durulmazsa, secde-i sehv gerekir.


 3. 3
  Şem'a
  YÖNETİCİ
  Tadili erkan rükû ve secdede zikir okumakla birlikte az beklemektir yani acele hareket etmemektir

+ Yorum Gönder