+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tahkik-i İman hakkında Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. furkan1993
  Üye
  Reklam

  Tahkik-i İman hakkında

  Reklam

  Tahkik-i İman hakkında Mumsema Arkadaşlar dinimizislam sitesinde bir yazı var ama tahkik-i imanı yani araştırarak imanı doğru bulmuyor bu site.Yani herşeyi akılla çözemezsiniz diyor. Ben normalde tahkik-i imanın yani araştırarak delilleriyle iman etmenin daha iyi olduğunu biliyorum.Ancak herşeyi kavrayamayacağımız için bu yazı da doğru olabilir. Yazıyı paylaşacağım. Hangisi doğru?Lütfen yardım edin.Şimdiden teşekkürler.

  "Akılla, tahkikle yani araştırmakla, iman kuvvetlenmez, hattâ aksine şüphelerin artmasına sebep olabilir. İbni Sakka isimli bir âlim, her şeyi akılla ispata kalkardı. Allah’ın varlığını, birliğini 99 delille ispat ederdi. Zamanla aklının almadığı konular da çıktı, şüpheleri arttı. Yusuf-i Hemedanî hazretleri, onun bir sorusu için, (Senin sözünden küfür kokusu geliyor) buyurdu. İstanbul’a elçi olarak gidince Hristiyan oldu. 100 delille, hâşâ üç ilah olduğunu ispata kalkıştı. Bunun için, akıl tek başına ölçü olmaz. İki hadis-i şerif:
  (Dini aklıyla ölçen kadar, zararlı kimse yoktur.) [Taberanî]

  (Ahir zamanda, kocakarı gibi inanın!) [Deylemî]

  Bu hadis-i şerif, (Körü körüne inanın) demiyor. (Dinimizin bildirdiklerine, akılla ölçmeden, delil aramadan inanın) demektir. Âhiret ve Sırat Köprüsü, akılla, mantıkla ispat edilemez. Mutezile; Sırat Köprüsü ve Mirac gibi şeyleri inkâr etmiştir. Tahkik eden de, şüpheden kurtulamaz. Mesela, Sırat Köprüsü'nü akılla izah edemez ve inkâr etmek zorunda kalır; Hazret-i Ebu Bekir gibi, (O söylemişse doğrudur) diyemez. Diyebilse tahkike lüzum görmez. Onun için tahkikçi büyük tehlike içindedir."

 2. Şem'a
  YÖNETİCİ

  Cevap: Tahkik-i İman hakkında


  Reklam


  Tahkiki iman ilim ve tefekkürle ulaşılır.
  Ahir zamanda, kocakarı gibi inanın! [Deylemî]
  Bu hadis Allahın bilinmeyen yönlerini bırakın mesajını veriyor, yoksa araştırmayın öğrenmeyin düşünmeyin demek değildir.

+ Yorum Gönder