+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Oruç ve Ağrı kesici Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Secan
  Üye
  Reklam

  Oruç ve Ağrı kesici

  Reklam

  Oruç ve Ağrı kesici Mumsema Selamun Aleykum

  Benim sorum su: doktor agri kesici almamiz gerektigini soyluyorsa orucu bozmak caiz midir? Dun aksam saat 22'den beri kalbimde bir agri var. Sorun kalbimde mi yoksa gogus kafesinde ki kaslarda mi bilinmiyor, ama nefes alip verdikce sancilaniyor ve derin nefes hic alamiyorum nerdeyse. 8-9 saattir bu agriyi cekiyorum, ve daha yeni nobetci doktor'dan geliyorum, tansiyonumun vs. iyi oldugunu, kalpte bisey oldugunu dusunmedigini, ve pazartesi kendi doktoruma gidip o gune kadar da gun'de 4 kere agri kesici icmemi soyledi. Ben bugun ki oruca niyet ettim sahurda. Simdi orucu bozmali miyim ne yapmaliyim? Ve yarin (yani pazartesi, arefe gunu) oruc tutmali miyim?

 2. KULL
  (Cezalı)

  Cevap: Oruc ve Agri kesici


  Reklam


  hastalara da oruç farzdır. Ramazan orucuna niyet edip, zorlayıcı bir sebep yokken onu bozmak asla doğru ve caiz değildir. Aksi halde bu hususta biri manevi, diğeri maddi müeyyide bulunuyor. Mane*vi müeyyide, günahkar olup muahaza edilmektir. Maddi müeyyide o orucu hem kaza, hem de keffaretle telafi etmektir.

  Ebû Katâde radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'e arefe günü tutulan orucun fazileti soruldu; o da:
  "Geçmiş bir yılın ve gelecek bir yılın günahlarına kefâret olur" buyurdu.
  Müslim, Sıyâm 196, 197. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Savm 54; Tirmizî, Savm 48; İbni Mâce, Sıyâm 40

  Bu on günün hayrından mahrum olan kimseye yazıklar olsun! Bilhassa dokuzuncu [Arefe] günü oruçla geçirmelidir! Onda o kadar çok hayır vardır ki, saymakla bitmez. [T. Gafilin]

  Zilhiccenin ilk on günü fazilette bin güne, Arefe günü ise, on bin güne eşittir. [Beyhekî]

 3. Secan
  Üye
  Kardesim "hastalara da oruc farzdir" demissin. Bu nasil oluyor? Hangi hastalardan bahsediyorsun? Alimler her zaman "hastalar'in oruc tutmama hakki vardir, tutmadiklari gunlerde fidye verirler" demiyor mu?

  Baska yardimci olabilecek olan varsa onlarin soyleyeceklerini de merakla bekliyorum.

 4. KULL
  (Cezalı)
  Çok yaşlanıp, ölene kadar Ramazan orucunu veya kaza oruçlarını tutamayacak ihtiyar ve iyi olmasından ümit kesilen hasta oruç tutmaz. Fakir değilse tutamadığı gün kadar fidye verir. Bir hadis-i şerifte, (Oruç tutamayacak kadar yaşlı veya iyi olmasından ümit kesilen hasta, fidye verir) buyuruluyor. (Nesaî)

 5. Secan
  Üye
  O zaman senin dedigine gore genc olan hic bir hasta orucunu (fenalasma, ilac vs. yuzunden) bozamiyor veya tutmamazlik edemiyor. Kardesim o zaman seker hastasi ve daha da ciddi hastaligi olup doktorlarin "kesinlikle oruc tutamaz" dedigi hastalar ne olacak? Bu kadar kati degil dinimiz'in kurallari, ilk kez senden duyuyorum. Can tehlikeye giriyorsa oruc kaza'ya birakilabilir benim bildigim, veya hic tutulamiyorsa (yilin hic bir gununde) fidye verilir.

  Bu arada kendi durumumda bahsetmiyorum, gercekten bir hastaligi olan genc ve yaslilari kast ediyorum bu son iki mesajimda.

 6. KULL
  (Cezalı)
  Kardeşim anlamıyorum seni bak yazdıklarımın hepsi ni hocalara sormuşlar ve cevapları bu
  kişi orucunu tutmazsa kefaretini verir anlamıcak birşey yok dinimiz Haşaa katı din diyemezsin
  Ramazan orucu bedenin kendi lezzetlerini ve tabiî ihtiyaçlarını terk etmesi esasına dayandığı için, böyle bedenî ibâdete güç yetiremeyen kimselerin, güç yetirene kadar Ramazan orucundan muaf tutulmaları sırf merhamet ve şefkat-i İlâhînin bir ikrâmıdır. Allah-ü Zülcelâl kişiye gücünün yetmediği işi emretmemiştir.

  Oruç tutmama izni güç yetirene kadardır, ömür boyu değildir. Yani hasta ise iyileştiğinde, yolcu ise yoldan döndüğünde sona erer; artık tutamadığı orucu bir an evvel gününe gün kazâ etmesi gerekir.

  Ramazan ayında oruç tutmamayı mubah kılan özürler şunlardır:

  1- Yolculuk: Oruç günleri içinde en az 90 kilometrelik bir yere yolculuğa çıkan kimseler. Ancak meşakkati olmayan yolcular orucunu tutarsa—bilhassa günümüzde yolculukların daha rahat geçtiğini nazara aldığımızda—daha evlâ olacağı açıktır.

  2- Hastalık: Hastalar, oruç tutmaya güç yetiremeyecek derecede zafiyete veya acziyete düştüklerinde oruç tutmayabilirler. Kezâ aşırı zayıf ve halsiz olanlar, oruca dayanamadıklarında, oruç tutmayabilirler.

  3- Hamilelik ve çocuk emzirme: Oruç tuttuğu takdirde kendisinin veya çocuğunun beslenmesinden endişeye düşen, halsiz düşeceğinden korkan hamile veya emzikli kadınlar da oruç tutmayabilirler. Fakat çocuğunu ilâve besinlerle besleyebilenler, oruç tutabilirler.

  4- İhtiyarlık: Zafiyete uğramış, güçten ve tâkatten düşmüş yaşlı kimseler de oruca dayanamayacaklarını anladıklarında oruç tutmayabilirler. Yaşlı kimseler daha sonra kazâ yapabileceklerine umut taşımadıklarında, tutamadıkları oruç günleri sayısınca fidye verirler. Eğer fidye verebilecek mâlî güçleri de yoksa, Allah’a duâ ve istiğfar ederler.

 7. KULL
  (Cezalı)
  Can tehlikeye giriyorsa oruc kaza'ya birakilabilir benim bildigim, veya hic tutulamiyorsa (yilin hic bir gununde) fidye verilir. demişsin yazıları iyi oku bak oruç herkese farz kılınmıştır hasta ne dedin fidyesini verir dedin yani fidye verdigine göre onada farz kıllınmadımı haşa farz kılınmadıysa neden fidye versin

 8. Secan
  Üye
  Tamam kardesim simdi anladim ne demek istedigini. Oruc hastaya da farz diyince sanki hasta da olsa tutmalidir diye anladim, butun sorun ordan kaynaklaniyor. Peki benim ne yapmam lazim? Sol tarafim hala agriyor, eger ileri ki saatlerde fenalasirsam agri kesici veya su vs. icmemde bir sakinca var midir?

 9. KULL
  (Cezalı)
  İftara az kaldı kardeşim bozmamaya çalış Orucu bozan şeyler, yemek, içmek ve cinsel ilişkidir. Bunun yanı sıra hastalar ve yolcular dilerlerse oruçlarını tutmayabilirler. Oruçluyken hastalan kişiler de ilaç içmek maksadıyla oruçlarını bozabilirler. Bahsettiğiniz kişinin bir gün kaza orucu tutması yeterlidir. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

  “Orucu sayılı günlerde tutun. İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan tutamadığı günler sayısınca başka günlerde oruç tutsun… kani kaza etsin

 10. Secan
  Üye
  Ben Danimarka'da yasiyorum kardesim, burda iftara 8 saat var daha - ama cok sukur hic bir zaman oruc tuttugum icin fenalasmadim, hic zorlanmiyorum Elhamdulillah. Bugun de bozmayi dusunmuyorum, ama diyelim ki Allah korusun fenalastim, o halde agri kesici ve su icip belki bir iki lokma da bisey atistiririm o zaman Allah razi olsun cevaplarin icin.

+ Yorum Gönder