+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Oruç ve sigara dumanı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Kytsz Üye10
  Üye
  Reklam

  Oruç ve sigara dumanı

  Reklam

  Oruç ve sigara dumanı Mumsema Selamun aleykum,

  Kapalı bir alisveris merkezinde gezerken bir magazaya girdim. Yanimdan gecen veya benim gectigim yerde sigara dumani kokusu hissettim. Fakat avm gibi kapali bir mekanda yasak oldugu icin herhangi bir sigara dumani yoktu. Sanirim icen birisinin uzerine sinmis bir kokuydu. Ben rahatsiz edici bir sekilde hissettigimi saniyorum. Birkac adim yurudukten sonra refleks olarak konunun olup olmadigini kontrol etmek amacli kisa sureli olarak havayi kokladim. Iki defa havayi icime cektim fakat cok kisa sureli (bir seyin kokusunu cekmek icin kisa sureli burnunuzu iki defa cekersiniz ya aynen o sekilde). Sigara kokusu geldi gibi hissettim sonra da. Bu durumda bilincli olarak sigara dumanini icimize cekmis mi oluyoruz? Amacim sigara dumanini cekmek ve haz almak degildi. Sigara kullanmayan birisiyim. Orucuma herhangi bir zarari olur mu? Olursa kaza mi kefaret mi gerekir? Yardimci olursaniz sevinirim. Allah razı olsun simdiden.

 2. Nihat Erdem
  Üye

  Cevap: Oruç ve sigara dumanı


  Reklam


  Aleyküm Selam kardeşim��
  Niyetin farklıymış merak etme. Sigara kokusu olduğundan emin degilsen vesveseye kapılmış olabilirsin belki. Vesvese olmasa da isteyerek cekmemissin bence sorun yok��

 3. Kytsz Üye10
  Üye
  Allah razi olsun kardesim senden. Havayi kokladim sigara kokusu var mi diye cok kisa sureli olarak. Bilincli ve zevk amacli bir sey degildi. Allah senden razi olsun tekrardan. Umarim bir engel olmaz orucuma.

 4. KULL
  (Cezalı)
  Kendi isteği ile içine veya genzine duman çekmek orucu bozar. (N. İslâm)
  Buradan anlaşılıyor ki, sigaradan nefret eden bir kimse de, kendi isteği ile, sigara içilmiş bir odaya girip dumanı teneffüs etse, orucu bozulur ve sadece kaza gerekir.

  Dumandan sakındığı hâlde, ağzına veya burnuna duman girse, orucu bozulmaz. İstemiyerek ağza, burna giren tozlar da bozmaz. Çünkü bundan sakınma imkânı yoktur

 5. Kytsz Üye10
  Üye
  Sağol kardesim Allah razı olsun. Bunları da az çok araştırdım. Peki benim durumum hangisine girer acaba?

+ Yorum Gönder