+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Cünüp oldum yarın oruc tutayım mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. egemert
  Üye
  Reklam

  Cünüp oldum yarın oruc tutayım mı

  Reklam
 2. Güzelsorular
  (Cezalı)

  Cevap: Cünüp oldum, yarin oruc tutimmi?


  Reklam


  Kardes oruc icin gusullu olman gerekli degilmis oyle biliyom yani ama gusul al

 3. Güzelsorular
  (Cezalı)
  Kardes sey sorcam taharet nasil alinir aldimda dogrumu soyle aldim once sildim yikadim gene sildim önü de elimi islatip sildim olurmu

 4. jerusselam
  Devamlı Üye
  örneğin rüyalandınız elle yapılırsa dahi ve sabah ezanı okudu diyelim oruca devam edersiniz oruca zarar vermez ama güneş çıkmadan gusül almalısınız.

 5. egemert
  Üye
  ama gusül yapamam sabaha kadar, biliryorum günah oldunu.... oruc tutimmi genede?

 6. ACİLSERVİS
  Administrator
  Oruç her müslümana farzdır. Tutmama gibi gir özgürlüğü yok. Cenabet olmak oruçla bir ilgisi yok. Oruç tutulabilir. Ama yine farz olan namazı kılmak için güsül almalısın.

 7. egemert
  Üye
  Tamam ozaman herhalde tutcam, ama malesef abdest alamam.... aff edilirmi bu günah?

 8. KULL
  (Cezalı)
  Oruçlu iken ihtilâm olmak (kendi kendine rüyalanmak) orucu bozmaz. Dokunma, oynaşma ve öpme olmadan, sadece bakmak ve düşlemekle boşalma da o orucu bozmaz. Bu durumlarda sadece yikanir ve orucuna devam eder: Dokunma ve öpme ile boşalirsa, oruç bozulur; ama sadece kaza gerekir.(66 M. Zihnî 590, 597 )

  Oruçlu oldugunu bilerek, ama elinde olmayarak bogazina su kaçsa, orucu bozulur sadece kaza gerekir. Gündüz ihtilâm olan oruçlunun namaz vakti geçmeyecek bir süre içerisinde yikanmasi şarttir. Ancak yikanmamasi oruca engel degildir. Yani yikanmazsa, namazi terk etmiş olacagi için büyük günah işlemiş olur; ama orucu oruçtur.
  Cünüp olarak sâbahlamak oruca mâni olmaz. Gündüz yikanmasi gerekir. Yikanmayi iftardan sonraya birakirsa, namazi terketmiş ve büyük günah işlemiş olur.
  Oruçlu iken daha dikkatli olmak gerekli boğazdan kaçacak kadar su ağıza almamak lazım

+ Yorum Gönder