+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Oruçluyken istimna yapmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. FurkanAlp
  Üye
  Reklam

  Oruçluyken istimna yapmak

  Reklam

  Oruçluyken istimna yapmak Mumsema Geçen ramazan oruçluyken birkac kere el ile istimna etmiştim. Orucu bozduğunu bilmiyordum bilsem kesinlikle yanaşmazdım.
  Bu ramazanda ayni gun icinde 2 kez yaptım ama araştırınca öğrendim şimdi ki orucu bozarmış...Benim kazami yoksa kefaret mi tutmam gerekiyor....bilmeden bu isi yaptim ama simdi kesin kez tevbe ettim kefaret gereklimi ???

 2. mum
  Administrator

  Cevap: Oruçluyken istimna yapmak


  Reklam


  Hanefi mezhebine Oruçlu İken İstimna Kaza mı Gerektirir Kefaret mi?

  ‘İstimna’ kişinin kendi eli ile boşalmasıdır, orucunu kaza etmesi gerekir. Mastürbasyonun orucu bozduğu, fakat sadece kaza gerektiği, Hindiyye, Bahr ve Dürr-ül-Muhtâr ve diğer fıkıh kitaplarında yazılıdır.
  sadece kazayı gerektiren aynı fiili bir başka gün yine işlese bu kişiye kefaret gerekir ve bu kişi günah işlediğinden tövbe etmesi gerekir ve bozulan orucun sadece kazası gerekir.
  İSTİMNA, Orucu bozar, sadece kaza gerekir. Bir Ramazanda iki defa mastürbasyon yapana kefaret de gerekir. Çünkü Ramazanın bir gününde, kaza gereken bir şey yaparak orucunu bozan kimse, başka gününde de bu şeyi kasıtla yine yaparsa, kefaret de gerekir.
  Şafii mezhebinde kefaret gerekmez

 3. FurkanAlp
  Üye
  orucu bozduğunu bilmeden yapmak birsey değiştirmiyor mu ?

 4. Selam2
  Üye
  Bir şey değiştirmez. Orucu bozduğunu bilmek zorundasın.

 5. Misafir
  Selâmün aleyküm
  Ben bu gün istimna yaptım son anda fark ettim ama iş işten geçti...
  Yaparken durdum bir an...
  Olanları söyleyeyim
  Fazla hızlı değil az bir hız ile fışkıran ve rengi meziyi benzemiyor ama böyle çok ama çok az sarı gibiydi ve zerre kadar şehvani hissiyat duymadım aşırı derece pişmanım sadece bir kere oldu ama meni olduğundan emin değilim çünkü şehvet zerre kadar olmadı
  Çok pişmanım
  Kaza gerektirir mi ?? İnternetten baktım
  (Şehvet olmadı ve kokusu çok yok yani anlamadım kokusu değişik ama yok denecek kadar az)rengi de tam şeffaf değildi ama farksız gibiydi ( lütfen yardım edin yinede orucunu bozmadı ne olur ne olmaz diye ?

 6. Şem'a
  YÖNETİCİ
  Fışkırarak çıkan sadece menidir, mezi fışkırmaz. Oruç bozuldu maalesef

+ Yorum Gönder