+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sigara dumanı orucu bozar mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Talha1234
  Üye
  Reklam

  Sigara dumanı orucu bozarmı?

  Reklam

  Sigara dumanı orucu bozarmı? Mumsema Bügün gittiğim kafede sigara içiyorlardı bende oruçluydum dumanı çekmek istemedim ama nefes alırken agzımdan burnumdan girdi orucum bozulurmu bozulursa kefaretmi kazamı gerekir bilgisi olanlar yardımcı olsun lütfen

 2. Cömert Oğuz
  Devamlı Üye

  Cevap: Sigara dumanı orucu bozarmı?


  Reklam


  Dumandan sakındığı hâlde, ağzına veya burnuna duman girse, orucu bozulmaz. İstemiyerek ağza, burna giren tozlar da bozmaz. Çünkü bundan sakınma imkânı yoktur.

 3. Kytsz Üye10
  Üye
  Selamun aleyküm,

  Sigara kullanmayan birisiyim. Arkadaşlarım sigara içerken yanlarında bulundum ve dikkat etmeye çalışsam da genzime sigara dumanı kaçtı. Yani bilinçli olarak veya zevk almak için sigara dumanını içime çekmedim. Bu durumda orucum bozulur mu? Bozulduysa kaza mı, kefaret mi gereklidir? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Hayırlı günler.

 4. Cömert Oğuz
  Devamlı Üye
  Aleyküm Selam

  1 gün kaza gerekiyor.

 5. Kytsz Üye10
  Üye
  İnternet üzerinden araştırdım. Bu konuda bazı tartışmalar var. "Sigara içmeyen bir insanın içilen bir ortamda kendi iradesiyle bulunması" durumu kafamı karıştırıyor. Niyetli olan insanların sigara içilen ortamlardan kaçınması gerektiği söyleniyor. Ben sigara içmiyorum ve sevmiyorum. Sadece arkadaşlarımın yanında duruyordum. Kendi bilincim ve iradem ile sigara içilen bir ortamda bulunuyor olmam, sigara içmediğim ve dumanını bilinçli olarak içime çekmediğim halde tutmuş olduğum orucu bozar mı? Ayrıca sigara dumanı hala genzimi yakıyor gibi hissediyorum.

  Teşekkür ederim.


  Kafamı karıştıran şey, internetten baktığım zaman sigara içmek yeme içme sınıfına dahil edilerek orucu bozan ve kefaret gerektiren şeyler arasında yer alıyor. Bu konuda bazı tartışmaları içeren yazılar da okudum. İçmeyen bir kişinin de sigara içilen ortamdan uzaklaşması gerektiği söyleniyor.

  "Kişinin kendi iradesiyle sigara içilen yerde bulunması" durumu kafamı karıştırdı. Ben sigara içmediğim ve sevmediğim halde içen arkadaşlarımın yanında bulundum. Bu durumda ben kendi irademle bulunup dumana maruz kaldığım için bilinçli olarak bozmuş sayılıyor muyum?

  Tekrardan teşekkürler.

 6. Cömert Oğuz
  Devamlı Üye
  Zaten adı üstünde kaza olmuş. Evet yine de uzak durmak iyidir.
  Orucunu bugün bozduysan şimdi oruçlu değilsin demektir.
  Ama yine de oruç tutmuş gibi davranmak iyidir.
  Bugün orucunu bozduysan su ile gargara yap yanma gider belki suyu yutmamaya çalış yinede.

+ Yorum Gönder