+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Cenabet değilsem oruç tutacağım Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Şükranlı Genç
  Üye
  Reklam

  Cenabet değilsem oruç tutacağım

  Reklam

  Cenabet değilsem oruç tutacağım Mumsema Öncelikle s.a. azim din kardeşlerim. Benim size bir sorum olacak
  ben yaklaşık bundan 4 saat önce gusul abdesti aldım gusulden yaklaşık 1-2 saat sonrası ise cinsel organımdan bir sıvının aktığı his ettim hemen iç çamaşırımı açıp baktım önce bir şey yoktu 15 dakka sonra ise iç çamaşırımın hafif bir ıslak olduğunu his ettim ama iç çamaşırımın önünde herhangibi bir şey yoktu acaba cünüp müyümdür lütfen cevaplayın malumunuz ramazan ayındayız ona göre oruç tutacağım

 2. al-Muwaḥḥidūn
  (Cezalı)

  Cevap: Acilen cevaplayın lütfen ona göre oruç tutacağım


  Reklam


  Gusül gerektircek durum gercekleştikten sonra gusül almadan önce idrar yaptıysan ve yada çokca yürüdüysen almana gerek yok .Bunları yapmadıysan tekra alman gerek gusül. şurayı okumanda fayda var
  İhtilam olan veya cinsel ilişkide bulunan bir kimse, idrarını yapmadan veya çokça yürümeden veya yatıp uyumadan yıkansa, sonra kendisinden meninin arta kalan kısmı çıkacak olsa, ikinci kez yıkanması gerekir. Fakat idrarını yaptıktan veya epeyce yürüdükten veya uyuduktan sonra şehvetsiz olarak gelecek meni guslü gerektirmez. Çünkü bu durumda o meni, yerinden, şehvet olmaksızın ayrılmış bulunur.

  Yine bir kadından, yıkandıktan sonra, kocasının menisi çıkacak olsa, tekrar gusletmesi gerekmez. (Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, “Guslü Gerektiren Haller”, 178. paragraf)

 3. ACİLSERVİS
  Administrator
  Öncelikle cünüp olsanda olmasanda oruç tutulacak. Cenabet olmanın oruçla ilgisi yok. Gelen sıvı meni değilse gusülde alman gerekli değil. Demene göre de meni olması mümkün değil.

 4. Misafir
  Ha evde ilişkiye gireceğim üstümü başımı giyip çarşı pazar gezeceğim. Sonra eve gelip abdest alacağım. Geçin kardeşim bunları milleti bu kadar üzmeyin. Alın abdestinizi geçin yok çişini edecekmiş yok gezecekmiş. Öncelikle içinizin rahat olması önemli. adamın tuvaleti yok içsin mi bide 2-3 litre su olur o zaman. Adamın işi çıktı illa beklemesi şart değil. Sonradan gelen meniden sıkıntı yaşancağınıda sanmıyorum.

 5. Misafir
  kardeşim bildiğim kadarı ile cenabetken oruç tutulmaz yanlışsam düzeltin beni

 6. ACİLSERVİS
  Administrator
  İmsaktan önce cenabet olduysa cenabet olarak oruca başlayabilir. güneş doğmadan öncede namaz kılmak için guslülü alır. Herhangi bir sorun yok.

+ Yorum Gönder