+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kuran açıklaması Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. eyyub06
  Üye
  Reklam

  Kuran açıklaması

  Reklam

  Kuran açıklaması Mumsema Kötülük Allah’tan mı gelir?

  Nisa -78. Nerede olursaniz olun, sağlam kaleler içinde bulunsanız bile, ölüm size yetişecektir. Onlara bir iyilik gelirse: “Bu Allah’tandır” derler, bir kötülüğe uğrarlarsa “Bu, senin tarafındandır” derler. De ki: “Hepsi Allah’tandır”. Bunlara ne oluyor ki, hiçbir sözü anlamaya yanaşmıyorlar?

  Nisa-79. Sana ne iyilik gelirse Allah’tandır, sana ne kötülük dokunursa kendindendir. Seni insanlara peygamber gönderdik, şahid olarak Allah yeter.

  Allah neden bize kötülük versin ki?

 2. Kloroplast
  Üye

  Cevap: Kuran açıklaması


  Reklam


  Kardeşim ilk yazdığın ayet herşeyin yaratıcısının Allah olduğunu beyan ediyor.Yani Allah yaratmasa kimse kimseye bir iyilik ve bir kötülük edemez.İnsana kudreti veren O.insan elini kaldırıp birine vurmak istese ve Allah yaratmasa o vurma olayını vuramaz,vurmak istemesiyle kalır ancak.Yine insan birine bir bardak su uzatmak istese ve Allah o elinin hareketini yaratmasa bu kudreti vermezse bir bardak suyu uzatıpta veremez.Gördüğün gibi hayırda şerde Allah'tan yani O'nun yaratması ile.ilk ayet bunu ifadeliyor.


  Gelelim ikinci ayete.Burda da kardeşim tüm iyilikler güzelliklerin Allah'tan olduğunu ve kötülüklerin ise insanların nefsinden-kibrinden-kötüyü istemelerinden olduğu anlatılıyor.Evet tüm iyilikler Allah'tandır Allah ezelde tüm iyilikleri dilemiştir.Kulları için kötülük dilemedi.bunun içindir ki koyun kuzusuna,insan yavrusuna merhamet eder,şefkatle muamele eder ayrıca hem kış hem bahar canlılar için yiyecek-içecek yaratır tüm bu güzelliklerin perde arkasında Allah var ayet bunu ifade ediyor.Şimdi ayette kötülüklerin ise kendimizden olduğu vurgulanıyor ki öyledir bunun içindir ki koyun kuzusuna kibir ile muamele edebilir,insan yavrusuna kötülük edebilir yine her kış ve bahar havayı-doğayı-tabiatı kirletir,birbirinin rızkını gasp eder işte tüm bu insanın başına gelen kötülükler insanın kendindendir bu kötülüklerin perde arkasında ise insanın nefsi-kibri-azgınlığı var.

  Kısaca;

  Kula "BELA" Gelmez Hak Yazmadıkça..
  Hak "BELA" Yazmaz Kul "Azmadıkça"

  Allah kullarının kötülüğünü değil iyiliğini ister.Ama onlar nefislerine uyarak kendilerine zülm ederler...

 3. KULL
  (Cezalı)
  “(Ey insanoğlu!) sana gelen her iyilik Allah'tandır, sana ne kötülük dokunursa kendindendir.” Rahman ve Rahim olan Rabbim hiç bizim kötülüğümüzü istermi?

+ Yorum Gönder