+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Dudak kabuklarını yemek orucu bozar mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. samet50
  (Cezalı)
  Reklam

  Dudak kabuklarını yemek orucu bozar mı

  Reklam

  Dudak kabuklarını yemek orucu bozar mı Mumsema selamun aleyküm hocam şimdi dudaklarda böle kuruyunca dudakda şeyler çıkıyoya böyle deriler onları yutsak nolur ama bilmeden yanlışlıkla oruç bozulurmu
  birde hocam tırnak ısırırken farketmeden yutsan oruç bozulurmu ?
  ve ağızdaki kalan kırıntı diş arasında küçüük bişey çıkaramıyonda ağzından onu yusak oruç bozulurmu ?
  hocam bu soruları teker teker cevaplarmısınız...

 2. arifselim
  Yönetici

  Cevap: Oruç bozulurmu


  Reklam


  Aleykum selam. Dudaktan parça koparılarak ve bilerek bu yutulursa oruç bozulur. Bilmeden oruç bozulmaz. Tırnak içinde öyledir bilmeden yutmak orucu bozmaz ama bilerek orucu bozar. Diş aralarında kalan yiyecek kırıntıları eğer bir küçük nohut tanesinden küçük ise orucu bozmaz ama bundan daha büyük bir parça bilerek yutulursa oruç bozulur.

 3. Misafir
  lütfen hemen cevaplarsanız sevinirim. Dudağımızdaki arkadaşın dediği parçayı yutsak ve tükürecek durumda olmasak yuttuğumuz için kaza mı gerekir kefaret mi ?

 4. arifselim
  Yönetici
  İllaki tükürmen gerekmez hemen eline onu dilinle ittirebilirsin ve ağzından çıkarabilirsin. Bilerek yutmak orucu bozar. Yemek cinsinden olmayan bir şey olmadığı için sadece kaza gerekir.

 5. Misafir
  Allah razı olsun. Evet dediğiniz gibi elimle alabilirdim ama o an aklıma öyle bir altarnetif gelmedi. Allah razı olsun tekrardan. Çok sağolun içim rahatladı. Bu sene ilk defa Ramazan Orucunu tutuyorum. Bir sürü sorum oluyor bu nedenle. Mumsema forumuna sorduğum her soru yanıt buldu ve bilgilendirdi. Allah razı olsun hepinizden.

+ Yorum Gönder
Dudak yemek orucu bozarmi