+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Erkeklerde Kıyafet Sınırları Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1stwarrior
  Devamlı Üye
  Reklam

  Erkeklerde Kıyafet Sınırları

  Reklam

  Erkeklerde Kıyafet Sınırları Mumsema Arkadaşlar merhaba. İslamda kadının ve erkeğin nasıl örtünmesi gerektiği belli. Kadının örtünmesini mantıklı buldum ancak erkekte aklıma birşey takıldı. Göbek ve diz kapağına kadar erkek örtünmeli. Peki göbeğe kadar olanı anladım ve mantıklı ancak diz kapağı olmasının nedeni nedir ? Mesela kadınların örtünmesinin nedenleri işte kendilerini korumaları ve erkekleri tahrik etmemeleri için. Peki erkekte neden diz kapağına kadar ? Erkeğin dizi görününce ne oluyor yani ?

 2. Şems-i Tebriz
  Genç Sufi

  Cevap: Erkeklerde Kıyafet Sınırları


  Reklam


  Değerli kardeşimiz;
  Örtünmenin bir çok hikmeti zikredilebilir; fakat en mühimi, emri uygulamaktır. Kadının örtünmesi ile ilgili ilahi emri sadece hikmet boyutunda değerlendirmek insanı hataya götürür.
  Mesela, "İçki neden haram kılınmıştır?" denilse, cevabımız "Aklı giderici bir içecek olduğu için." olacaktır. Ancak içkinin bir damlası insanı sarhoş etmemesine rağmen, bir damlası dahi haram kılınmıştır. Demek ki ibadetlerin ve yasakların belirleyicisi Allah'tır; kadın için ayrı hüküm koymuş erkek için ayrı hüküm koymuştur.

  Kur'an-ı Kerim'de kadınların örtünmelerini söylemiş, Onun Elçisi (asm) de bunun nasıl uygulanacağını anlatmışlardır. Bunun muhtemelen, kadının ve erkeğin yapılarıyla, doğalarıyla ilişkisi vardır.
  Mesela, Freud'un meşhur öğrencisi Wilhelm Reichın "Die Funktion des Orgasmus" (Bedensel boşalmanın İşlevi) adlı eseri baştan sona, kadınla erkeğin, her bir organlarından farklı cinsel elektrikler salgıladıklarını ve bu elektriklerin etrafındakileri farklı etkilediğini anlatmak için yazılmıştır. Öyleyse, farklı etkiler yapan organların, farklı hükümler alması da gayet doğaldır. Günün birinde kim bilir bunun daha nasıl hikmetleri bulunabilir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet 3. Secan
  Üye
  Bence dizleri ortmekten ziyade maksat arada ki kaba etleri ortmek. Kadinlarin kadinlar arasinda ki olcusu de ayni erkeklerde ki gibidir: gobek ve diz arasinda kiler'i diger kadinlara dahi gosteremezsin. Yani kaba etleri esinden baskasina gostermek caiz degildir. Erkeklerde de aynen boyle. Ama bu gobek-diz olcusu erkekler'in kendi aralarinda da gecerli mi, yoksa sadece kadinlarin karsisinda mi gecerli orasini tam olarak bilmiyorum.

+ Yorum Gönder