+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusülde unuttuğumuz kuru kalan yeri 1 gün sonra hatırlasak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. -SABIR-
  Üye
  Reklam

  Gusülde unuttuğumuz kuru kalan yeri 1 gün sonra hatırlasak

  Reklam

  Gusülde unuttuğumuz kuru kalan yeri 1 gün sonra hatırlasak Mumsema Selamun Aleyküm. Ben bu sabah gusül aldım ve sonra bir yerimin kuru kaldığı su ulaşıp ulaşmadığı konusunda şüpheye düştüm ama hükmünü tam bilemediğimden yattım ve uyudum 6 saat sonra kalkıp içim rahat etsin diyerek sadece kuru kaldığını düşündüğüm yeri yıkadım. Benim sorum şu: Guslüm tamam olmuşmudur? Çünkü ben böyle bir şüphem olmasına rağmen birşey yapmadan uyudum ve kalkınca içim rahat etsin diye o bölgemi yıkadım. Aradan o kadar saat gectiği için ve uyuduğum için kalkınca yeniden mi gusül almalıydım? Yoksa sadece o bölgemi yıkamam yeterli miydi? Lütfen sorumu iyi okuyup cevaplayın. Çok sıkıntıdayım. Allah cümlemizden razı olsun

 2. arifselim
  Yönetici

  Cevap: Gusülde unuttuğumuz kuru kalan yeri 1 gün sonra hatırlasak


  Reklam


  Aleykum selam kardeşim. Ne kadar vakit geçerse geçsin şüphelendiğin yeri sadece yıkaman yeterlidir. Bu şekilde yapmakla guslün tamam olmuş olur. İçin rahat olsun.

 3. -SABIR-
  Üye
  Allah razı olsun Arif hocam. Bir sorum daha olacak. Biraz önce gusülden önce diş aralarının temizlenmesi gerektiğini okudum bir yerde. Ve olmuyorsa dişlerinizin arasını iple temizleyin diyor. Ama bu çok zahmetli bir iş. Bu doğrumudur ? Yoksa sadece dişlerin görünen kısımlarını fırçalamak aralarına dokunmamak yeterli midir? Çünkü benim dişlerimde boşluk yok aralarına girmeye çalışsam kanıyor. Aralarına girmeden guslümü alsam kabul olur mu?

 4. arifselim
  Yönetici
  Allah senden de razı olsun kardeşim. Burdaki önemli olan şey aynen vücudun ıslanması gerektiği gibi ağzın içininde tamamen ıslanmasıdır. Tabii bu hüküm hanefilere göredir şafiilere göre ağzı ve burnu yıkamak farz değil sünnettir. Eğer suyun dişe temas etmesine engel olacak kadar sert bir kırıntı varsa bunun temizlenmesi gerekir.

  Dürr-ül-muhtar’ın, (Diş çukurundaki şey, gusle zarar vermez diyen olmuşsa da, bu şey, katı olup, altına su geçmezse, guslü caiz olmaz) ifadesini İbni Abidin hazretleri şöyle açıklıyor:
  Zarar vermez denilmesi; su, dişteki şeyin altına sızıp, ıslatacağı içindir. Hulasat-ül-fetava’da da, böyle yazmaktadır. Bu fetvadan da anlaşılıyor ki, altına su geçmezse, gusül caiz olmaz. Hilye’de veMünyet-ül-musalli şerhinde de böyle yazılıdır. (Redd-ül-muhtar)

 5. -SABIR-
  Üye
  Anladım hocam. Beni mazur görün birşey daha sorayım. Dişlerimin arasına girmekte zorluk çekiyorsam ve diş aralarına girmeye çalıştığımda kanama oluyorsa özürlü sayılır mıyım? Gusülde oraları es geçebilir miyim? Yoksa ne olursa olsun aralarına girmek zorundamıyım? Bende kendiliğinden oluşan diş taşlarıda olduğundan aralarına girmek istediğimde kanıyor ve çok zorlanıyorum.

 6. -SABIR-
  Üye
  Hem gusül öncesinde diş araları dışında dişlerimin görünen heryerini temizliyorum fırçalıyorum zaten

 7. arifselim
  Yönetici
  Dişlerin aralarına girmene ve diş taşlarının temizlenmesine gerek yoktur. Kaba olacak şeyleri temizlemen yeterlidir. Fazlasıyla uğraşmana gerek yoktur.

 8. -SABIR-
  Üye
  Sağolun hocam. Şüphem kalmadı. Allah razı olsun

+ Yorum Gönder