+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül Abdesti Hakkıyla Nasıl Alınır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Mü'min
  (Cezalı)
  Reklam

  Gusül Abdesti Hakkıyla Nasıl Alınır?

  Reklam

  Gusül Abdesti Hakkıyla Nasıl Alınır? Mumsema Esselamun Aleyküm Ve Rahmetullah

  Soru: Gusül abdestinin ince ayrıntıları nelerdir ve nasıl alınır? Niyet nasıl edilir? Niyet etmeyi unutursak kabul olur mu?

  Herkesden Allah razı olsun

 2. Molla_Efdal
  ملا افدال

  Cevap: Gusül Abdesti Hakkıyla Nasıl Alınır?


  Reklam


  Aleyküm selam,


  Gusül Nasıl Alınır?

  Guslü dar ve geniş zamanda olmak üzere iki türlü almak mümkündür:
  1 - Suyun azlığı, soğukluğu, vaktin müsaadesizliği gibi hallerde, acele olarak yapılan gusülde evvelâ ön ve arka taraftaki kirler giderilir. Sonra üç defa ağıza, üç defa buruna su çekilerek içlerinde kuru yer kalmaması te`min edilir. Bundan sonra da baştan, sağ ve sol omuzlardan dökülen su ile bedenin tamamı yıkanıp ıslatılır. Kuru yer kalmadığı anda, gusül yapılmış olur. Bu, dar ve sıkışık anlarda ve sadece guslün farzları yerine getirilerek yapılan gusüldür.
  2 - Müsait zaman ve mekânda yapılan gusülde ise, yine edeb yerleri yıkandıktan sonra, evvelâ, namaz abdesti gibi güzelce bir abdest alınır. Önce baştan, daha sonra ise sağ ve sol omuzlardan sıra ile üçer defa su dökülür. Her döküşte bedenin tamamı bir güzel ovalanır, mânevî kirlerin yanında maddî kirlerden de temizlenmeye çalışılır. Bu arada vücutta iğne ucu kadar kuru yer kalmamasına itina gösterilir. En sonunda da, kirli suların döküldüğü yere basan ayaklar, son olarak tekrar yıkanıp çıkılır. Guslün her iki halinde de, şart ve farz olanı ağız ve burun içi ile bedenin tamamında kuru yer kalmamasıdır. Bu yapıldıktan sonra, gusül yerine getirilmiş, mânevî ve maddî temizliğe kavuşulmuş olunur.
  Mehmet Dikmen

  Sitede arama yaptığınız takdirde sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

 3. Mü'min
  (Cezalı)
  Allah razı olsun, bu arada şu soruya yanıt alamadım gusüle niyet nasıl edilir? niyet etmeyi unutursak kabul olur mu?

 4. jerusselam
  Devamlı Üye
  Niyet ettim ALLAH rızası için gusül abdesti almaya diye niyet edilir niyet guslün sünnetlerindendir niyet unutulursada gusül geçerlidir.

+ Yorum Gönder