+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Salağın Allahı demek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. berkay
  Üye
  Reklam

  Salağın Allahı demek

  Reklam

  Salağın Allahı demek Mumsema bi arkadaşıma salağın allahısın dedim tabiki alalah birdir ve tekdir onu kastedmek istmedim sadece çok kızmıştım allaha şirmi koşmuş oldum öyle bir amacım olmamasına ragmen

 2. Molla_Efdal
  ملا افدال

  Cevap: Acil bi ayrdım edermisiniz


  Reklam


  Bu mevzu hakkında alimlerimiz şöyle söylemiştir:

  "Bir kimse başkasına filan sanattaki üstünlüğünü işaret ederek: "Falan şahıs o sanatın Allahı'dır." derse kafir olur." (S. Muhammed Konyevi, İslam Akaidi; s. 94.)

  Bir Müslümanın bu mevzularda dikkatli davranması gerekir. Zira bu ve benzeri konular iman ile ilgili olup ehemmiyet arz etmektedir.

 3. Misafir
  Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

  "Kıyametten hemen önce karanlık gecenin parçaları gibi fitneler var. Kişi o fitnelerde mü'min olarak sabaha erer, akşama kâfir olur; mü'min olarak akşama erer, sabaha kâfir çıkar. O fitnede oturan, ayakta durandan hayırlıdır. Yürüyen koşandan hayırlıdır. Öyleyse yaylarınızı kırın, kirişlerinizi parçalayın, kılıçlarınızı da taşa vurun. Sizden birinin evine girerlerse, Hz. Âdem'in iki oğlundan hayırlısı olsun (ölen olsun, öldüren değil)."

  Ebu Davud, Fiten 2, (4259, 4262); Tirmizî, Fiten 33, (2205).

 4. berkay
  Üye
  şimdi ben ne yapmalıyım töbe ettim 1 sn sonra hemen zaten ardından kelime-i şehadette getirdim sizce genede günaha girmişmiyimdir

  veya şirk koşmuşmu sayılırım ?

 5. Misafir
  Sence sen bu sözü bilmeyerek söylemiş olabilir misin?hiç sanmıyorum...

  ağız senin değil mi?

 6. berkay
  Üye
  anlam olarak öyle bir şey kast etmedim birde şirkin direk allah yerine birine tapmak olduugunu biliyorum şimdi düşündüm elif kelimeside allahın bir sıfatı ve adı ve insanlara konuluyor benim dedigim kelime allahın bir sıfatı olmadıgına göre ve en büyük salak anlamına getirmeye çalıştıgım için birde o anda aslında şirk olduğunu bilmedigim için bişey olucagını düşünmüyorum artık ögrenmiş oldum bir daha kullanmam fikriniz ne ?

 7. Molla_Efdal
  ملا افدال
  Kızgınlık halinde söylediyseniz tevbe edin.

 8. berkay
  Üye
  tabiki ettim birdahada ederim ama şirke girermi?

 9. Molla_Efdal
  ملا افدال
  söylediğin söz elfazı küfürdür kardeşim tevbe et inşallah Allah tevbeni kabul eder.

 10. berkay
  Üye
  teşekürler kardeş

 11. Misafir
  Bak kardeş;

  Denizde(kalpte) ne varsa kıyıya(dile) o vurur...

  Senin bu sözün manası itibari ile şirktir!

  Diğer sorduğun soru ile bu sorun aynı kategoride değil.

  Allah ismi diğer tüm isimleri kuşatıcıdır,

  tabi diğer sorduğun soruyu Allah'ı kast ederek söylersen olmaz kardeş ve bunun için Allah'ın isimleri insanlara verilmez başında abd-getirilmeli verileceksede.

  KADİR dedin mi Allah'ı kast edersen olmaz Kadir ismi diğer tüm isimleri kuşatıcı değildir.ama gene de başında abd olmadan insana verilmez.Ama Allah ismi direk Allah'ın zatına işaret ediyor...maalesef insanlar cahilce davranıp abd olmadan Allah'ın isimlerini çocuklara koyuyorlar.Ama bu isimler Allah ismi gibi değildir.yukarda anlattım zaten.

  Kaldı ki müslüman küfür etmemeli-kötü söz söylememelidir kardeş hatayı başta yapıyoruz zaten.

  Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Müslümana sövmek fâsıklık, onunla savaşmak küfürdür." (Buhârî, Îmân 36; Müslim, Îmân 116)

  Sözlükte "bir şeyden çıkan" anlamına gelen fâsık kavramı, din ıstılahında, inkâr edenlere ve îman ettiği halde Allah ve Peygamber'e itâat etmeyen, dinî görevlerini terk eden ve günah fiilleri işleyenlere denir. Her kâfir fâsıktır, ancak her fâsık kâfir olmayabilir. Âsi mü'min fâsıktır ama kâfir değildir.

+ Yorum Gönder