+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bugün NİYET edilen (ORUÇ) Şaban ayının 15. gecesi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. loving
  Üye
  Reklam

  Bugün NİYET edilen (ORUÇ) Şaban ayının 15. gecesi

  Reklam

  Bugün NİYET edilen (ORUÇ) Şaban ayının 15. gecesi Mumsema

  Şaban ayının 15. gecesidir. Bunun günü, bu geceyi takip eden gün, yani 15 Şaban olur. Oruç tutan, bu günde tutmalıdır. Eğer bugün, Cuma veya Cumartesi gününe gelirse, bir gün öncesi veya bir gün sonrasıyla tutmalıdır. Bir hadis-i şerif meali:
  (Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allahü teâlâ buyurur ki: “Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızk isteyen yok mu, rızk vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa, istesin vereyim” Bu hâl, sabaha kadar devam eder.) [İbni Mace]

  Diye rivayet edilir.

  Bende 21. gecesi perşembe gece imsak öncesi niyet için kalkıp niyet edip yataktı ama Annem kaldırmayı unutmu bende sabah işe giderken ( hiç bir şey yemedim içmedim) saat 07:00 08:00 arası Allah rızası için bugünkü orucumu tutmaya diyerek niyet ettim.

  Niyetim kabul mudur ? orucumu devam ettirebilir miyim ? acil cevap beklemekteyim.

  HAYIRLI CUMALAR


 2. Efdal
  Kıdemli Üye

  Cevap: Bugün NİYET edilen (ORUÇ) Şaban ayının 15. gecesi


  Reklam


  şabanın 15. gecesine daha 30 gün var recep ayının 15. günüdeyiz daha sonra şaban ayı gelecek
  ama orucuna niyet edip tutabilirsin

 3. loving
  Üye
  Pardon bende fark ettim duzeltemedim sonra recep diyecektim. Kabul gorecek o zaman inşallah niyet ? Recep 15. Gecesine istinaden. ?

 4. imam
  Üye
  Samimice yapılan hiç bir ibadet boşa gitmez merak etme.

 5. loving
  Üye
  Eyvallah Allah razı olsun bir kaç yerde okumuştum imsak sonrası niyetin kabul olmayacağına şair ama mezhep farkindan sanırım. Ben hanefiyim şimdiye kadar hep imsak sonrasida yeme içme olmadıysa niyet edilir diye biliyordum. Sizde içimi rahatlattiniz teşekkürler.

+ Yorum Gönder