+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Güvercin beslemek istiyorum ama detaya bakar mısınız? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. yalanhayat
  Devamlı Üye
  Reklam

  Güvercin beslemek istiyorum ama detaya bakar mısınız?

  Reklam

  Güvercin beslemek istiyorum ama detaya bakar mısınız? Mumsema Arkadaşlar ben beyaz güvercinleri çok seviyorum niyetim bir çift kuş alıp dişili erkekli beslemek onlara kesinlikle eziyet etme durumu olamaz çünkü ben asla merhametsiz olamam benim çevrem de düzgün dostun bile yok ibadetimi zaten yapıyorum bu durum zate ona asla engel olmaz araştırma yaptım kuşlara eziyet etmek onları kafese koymak eş siz bırakmak günah mış ama ben bunların hiçbirini yapmayacağım ki ben onları satın alıp salsam dışarı başka insanlar onları yakalayıp eziyet edebilir ben ise asla böyle birşey düşünmüyorum netten baktım ama hep aynı şeyler yazıyor

 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Güvercin beslemek istiyorum ama detaya bakar mısınız?


  Reklam


  Dinimizde Güvercin beslemenin hükmü

  İslamda güvercin beslemek caizdir ama kınanmış bir durumdur. (Kısaca)


  Hz. Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: "Resulullah (asm) bir güvercinin peşine düşüp onunla eğlenen bir adam görmüştü. "Bir şeytan bir şeytaneyi takip ediyor!" buyurdular." (Ebu Davud, İbn Mace)
  Resulullah (asm), büyük adamın güvercinle eğlenmesini, boş, faidesiz ve malayani bulduğu için şeytana nisbet etmiştir; kendisine şeytan demiştir. Çünkü faidesiz bir meşguliyetle vakit geçirmektedir. Güvercine de şeytan demiştir. Zira adamı malayani bir meşguliyete çekmiştir, zikrullah, faydalı tefekkür ve müsmir bir iş gibi her çeşit faydalı amelden alıkoymuştur.
  Nevevî der ki: "Yavru ve yumurta elde etmek veya yalnızlığa karşı ünsiyet bulmak veya mektup taşıtmak gibi maksatlarla güvercin beslemek caizdir. Hiçbir keraheti yoktur. Fakat uğur çıkarmak maksadıyla onunla meşguliyet ise, sahih görüşe göre mekruhtur. Buna bir de kumar ve benzeri haramlar inzimam ederse, o kimsenin şahidliği reddedilir."

 3. yalanhayat
  Devamlı Üye
  Bende yalnızlığım için istiyorum zaten ama bilmiyorum özgürlük kısıtlama gibi birşey yok zaten de peygamberimizin bun adam şeytan peşinden koşuyor demesi garibime gitti

+ Yorum Gönder