+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İçimdeki ses şeytanın sesi midir? Ne yapmam lazım? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. SerapGrkm
  Üye
  Reklam

  İçimdeki ses şeytanın sesi midir? Ne yapmam lazım?

  Reklam

  İçimdeki ses şeytanın sesi midir? Ne yapmam lazım? Mumsema Bazen içimden bir ses namaz kılarken kılma diyor. Kuran okurken okuma bırak diyor. Eskiden hatta ara ara icimden bir ses Allah yoktur diyor. Gerćektende korkuyorum. Normalde imanı güçlü biriyim ama ara ara bu durumlarin olması beni çok korkutuyor. Genelde öyle ses gelince işime devam ediyorum. Din hocama sorunca dedi ki o ses şeytanın sesidir. Unutma ki şeytan insanların fikirlerine girer dedi. Ama ne bileyim Allah yani Rabbimiz yoktur deyince sanki kendim düşünüyormuşum sanıp cehennemden ve şirk koşuyormuş gibi olmaktan korkuyorum. Bu ses şeytanın sesi midir? Ne yapmam lazım? Ne olur kardeşlerim çok önemli benim için ne olursunuz cevaplayınız... Detaylı anlayacaģım dilde yazarsanız çol sevinirim

 2. r1dv4n06
  (Cezalı)

  Cevap: Korkuyorum


  Reklam


  Vesvese, tamamen telkinden ibaret bir şeydir. Vesveseyi aklınızda bitireceksiniz. Yani insan kendisinde vesvesenin olduğunu anladığı anda, vesvesenin bitmesi gerekir. Çünkü vesvese olduğunu bilmediğinizde kendinizi günah işliyor, yanlış yapıyor zannediyorsunuz. Bu zandan dolayı da vesvese artarak devam ediyor. Halbuki bu durumun sizden kaynaklanmadığını sadece vesvese olduğunu bundan dolayı bir mesuliyet altına girmediğinizi, günahkâr olmadığınızı anladığınız zaman vesvese kendiliğinden gidecektir.

  Hz. Peygamber (asm)'ın ashabından bir kısmı ona sordular:

  "Bazılarımızın aklından bir kısım vesveseler geçiyor, normalde bunu söylemenin günah olacağına kaniyiz." Hz. Peygamber (asm):
  "Gerçekten böyle bir korku duyuyor musunuz?" diye sordu. Oradakiler,
  "Evet!.." deyince:
  "İşte bu (korku) imandan gelir (vesvese zarar vermez)"dedi." (Müslim, İman 209 (132); Ebu Dâvud, Edeb 118)


+ Yorum Gönder