+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül Abdesti'nde iğne ucu kadar yer kalmazsa ne olur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Mavisever
  Üye
  Reklam

  Gusül Abdesti'nde iğne ucu kadar yer kalmazsa ne olur?

  Reklam

  Gusül Abdesti'nde iğne ucu kadar yer kalmazsa ne olur? Mumsema Hayırlı geceler hocam,ben Gusül abdesti,namaz abdesti ve namazda Maliki mezhebini taklid eden Hanefi bir erkeğim.Aynı konu hakkında birbiriyle aynı paralelde olan iki sorum vardı:
  1-)Bazı kişiler Gusül Abdesti'nde iğne ucu kadar kuru yer kalmaması gibi bir durumun aslında var olmadığını söylüyorlar.İğne ucu kadar yer kalsa bile Gusül abdestinin geçerli olduğunu söylüyorlar.Ama bu konu ile ilgili olarak tam olarak neye dayandıklarını bilmiyorum.O konuda beni bilgilendirir misiniz?
  2-)Bazen Gusül Abdesti aldıktan sonra ayak baş parmağımın tırnağının yan kısmı ile et kısmı arasında,daha önceden giymiş olduğum çoraba ait çok küçük parçalar,kalıntılar olduğunu ve Gusül Abdesti sonrasında da bunların gitmemiş olduğunu görüyorum.Gerçi böyle bir durumda Gusül Abdesti'nin kabulü için çorap kalıntılarını temizleyip,o bölgeye yeniden su sürüyorum ama benim bu yaptığım vesvese midir?Gusül Abdesti sırasında bu şekilde iplik,çorap parçası kalıntısının altına su sızıp ilgili bölge temizlenmiş olur mu zaten?

 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Gusül Abdesti'nde iğne ucu kadar yer kalmazsa ne olur?


  Reklam


  1. Gusül alırken, gusül almanın şartı olarak tüm bedeni yıkamaktır. bu bilgi 4 mezhebin tüm fıkıh kitaplarında geçer.
  2. Çorap pamukçukları gibi su emen maddeler gusül almaya engel değildir.

+ Yorum Gönder