+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Reenkarnasyon nedir? Kısaca Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Volezya
  Üye
  Reklam

  Reenkarnasyon nedir? Kısaca

  Reklam

  Reenkarnasyon nedir? Kısaca Mumsema Merhaba, çoğu tartışma programında bundan önceki hayatımızda şeklinde sohbetler geçiyor. Öldüğümüz zaman ruhumuz başka bir bedene mi giriyor yoksa kıyamete kadar beklemede mi kalıyoruz? Bir de dinimizde reenkarnasyon olayına nasıl bakılıyor? Yani yeni doğan bir çocuk büyüdüğünde başka bir şahsın tüm bilgilerine sahip olabiliyor. Bu nasıl gerçekleşmektedir? Teşekkürler.

 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Reenkarnasyon nedir? Kısaca


  Reklam


  Reenkarnasyon ne demek

  İnsan öldüğünde Ruh berzah alemine gider ve orada kıyamet kopup tekrar dirilinceye kadar bekler bu konuda islam alimleri arasında ittifak vardır.
  Terim olarak “insan şahsiyetinin bir bölümünü oluşturduğu kabul edilen ve gözle görülmeyen manevi unsurun (ruh, can, nefes, jiva, atman, purusa, pudgala) ölümden sonra bu âlemde başka bir bedene geçmesi” şeklinde tanımlanır
  İnsan ruhunun ölümsüzlüğü ve ölümden sonra bu dünyada veya başka bir âlemde varlığını tekrar sürdüreceği inancına geçmişte ve günümüzde birçok kültürde rastlanmaktadır. Bu mânada tenâsüh öğretisi ölümsüzlükle ilgili inançların bir türü olarak görülebilir. Ölümün hemen ardından veya bir süre sonra ruhun yeniden yeryüzüne dönerek farklı bedenlerde varlığını sürdürmesi inancını ifade etmek için çeşitli terimler kullanılmıştır. Latince “renovatio” (yeniden doğuş), “reincarni” (yeniden bedene bürünme), “transmigrare” (ruh göçü); Grekçe “metapsychosis” (yeniden canlanma), “paligenesis” (yeniden yaratılma), “metasomatosis” (yeniden bedenlenme), “metaggismos” (yeniden cisimlenme); Süryânîce “taspikha” (yeniden cisimlenme) ve İbrânîce “gilgul ha-nefeş/neşamot” (ruhun yeniden bedene bürünmesi) bunlar arasında sayılabilir. Tenâsüh eski Mısır, Yunan, Roma ve Kelt geleneklerince benimsenmiş bir inanç olup günümüzde bazı dinlerde geçerli bir öğreti kabul edilir. Bugün bütün Hint kökenli dinler, bazı yerli Afrika dinleri, yahudi Kabala geleneği ve İslâm’da Nusayrîlik, İsmâiliyye, Dürzîlik ve Yezîdîlik gibi heterodoks mezheplerde tenâsüh kabul edilmektedir. Bu dinlere veya inanışlara mensup kimselerin toplam sayısının 1 milyarı aşkın olduğu söylenir.


 3. Misafir
  Sen öldükten sonra bilgilerini yeni doğmuş bir çocuğa büyüdüğünde versek tabi ki sana ait şahsi bilgileri bilir.Anlaşma yaparlar,bişe yaparlar çok zor bişe mi?

  Nelere inanıyorlar ya...islama gelince sorguluyorsunuz bunu da sorgulasanıza!


  Sorsan sabah kahvaltıda ne yediğini bilmez-hatırlamaz ama ölmüş birinin bilgilerini hatırlar(çocukluğunu hiç demiyorum bile),bunun için o şahıs oymuşta falan da filan da ya kardeş az akıl et bunlar hep reyting-para-kandırmaca,düzmece....herkes bir yerden yolunu bulmuş akıyor işte....

 4. Misafir
  Yine 5-7 yaş çocukların söylemlerine bakmakta yukardakinden farksız çocuğun mevcut yaşından birkaç yaş öncesinde sen o şahıssın diye telkin verip alıştırmışta olabilirler,ölen şahsın hayatını anlatmıştırlar vs. olabilir yani neden olmasın !..

+ Yorum Gönder