+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Dini nikah kıyacak kişinin salih olması şart mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Mecnun_
  Üye
  Reklam

  Cevap: Dini nikah kıyacak kişinin salih olması şart mıdır?

  Reklam  Cevap: Dini nikah kıyacak kişinin salih olması şart mıdır? isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Dini nikah kıyacak kişinin salih olması şart mıdır?
  Anladım demek istediğinizi fakat bunlar çok geniş konular değil Hanefi mezhebinde nikahın şartı lafız olarak eşliğe kabulün belirtilmesi ve en az 2 erkek şahidin veya 1 erkek 2 kadın şahidin bulunmasıdır

 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Dini nikah kıyacak kişinin salih olması şart mıdır?


  Reklam


  İmam azamın tüm öğrencileri, İmam şafii, İmam malik, İmam ahmed bna hanbel ve zahiri mezhebi imamlarına göre kızın babası olmadan yani velisi nikah olmaz

 3. Misafir
  Hocam, Selamun Aleyküm benim nikahla ilgili 2 sorum var. Hanefi mezhebine göre, anlaşılır ve net cevaplar verirseniz iyi olur Allah razı olsun.

  1) Mehrin tamamını mehr-i müeccel olarak vermek suretiyle 1 Cumhuriyet altını mehirde anlaşmak kâfi olur mu? Yani Hanefi mezhebine göre asgari sınırı geçmiş olur muyuz?

  2) Kişi kendi nikahını kendi kıyabilir mi ( 2 şahit huzurunda)? Kıyabiliyorsa tam olarak nasıl bir akid cümlesi kullanması gerekir gelin ve damadın?

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12