+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Şeytanın karısı var mıdır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. bana bak
  Devamlı Üye
  Reklam

  Şeytanın karısı var mıdır

  Reklam
 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Şeytanın karısı var mıdır


  Reklam


  Şeytanın(iblisin) karısı çocukları ve zürriyeti


  İblis'in, kendi sulbünden zürriyeti olup olmadığı hususunda görüş ayrılığı vardır. eş-Şa'bî dedi ki: Bir adam bana, İblis'in karısı var mıdır diye sordu ben: Bu, benim hazır bulunmadığım bir düğündür, dedim. Daha sonra yüce Allah'ın: "Onu ve onun soyunu veliler mi ediniyorsunuz" buyruğunu hatırladım, burada karısı olmaksızın onun zürriyetinin olmayacağını anladım, bunun üzerine ona: Evet dedim.
  Mücahid dedi ki: İblis, kendi fercini yine kendisinin fercine soktu ve beş tane yumurta çıkardı. İşte zürriyetinin aslı budur. Bir diğer görüşe göre yüce Allah onun sağ baldırında bir erkeklik organı, solunda da ona bir fere yaratmıştır. O da bunu ötekine birleştirmekte ve her gün onun on tane yumurtası çıkmaktadır. Her bir yumurtadan, erkek ve dişi olmak üzere yetmiş şeytan çıkmaktadır, bu şeytan, çıkmakla birlikte uçuverir. Babaları nezdinde mevkileri en yüksek olanları, Ademoğullan arasında en büyük fitne çıkaranlarıdır.
  Kimileri de şöyle demiştir: İblis'in ne çocukları, ne de zürriyeti vardır. Onun zürriyeti, şeytan arasındaki yardımcılarıdır.

 3. Misafir
  Seytan bir melektir. Seytanin zurriyetinin olmasi kur'an'a gore imkansiz. Melekler yemez icmez cinsi munasebete girmez. Rivayetler insanlarin zihnini bulandirir bilginize. Ve vebal altina giriyorsunuz. Saygilar.

 4. Misafir
  Yemiyor icmiyor cinsi munasebet yapmiyor ama Allaha isyan ediyor bu nasil melek?? Seytan cinnilerdendir melek degildir atesten yaratilmistir melekler nurdur

 5. Misafir
  şeytan cinlerdendir saf ateşten yaratılmıştır.....meleklerse nurani varlıklardır nurdan yaratılmışlardır....cinlerin tıpkı insanlar gibi mertebe katettiklerini biliyoruz ,o zaman onların mesul olması lazım gelir , yani cüzi iradelerinin olması lazım gibi bir sonuç çıkıyor,halbuki melekler sadece ve sadece kendilerine emredileni yaparlar,cinlere peygamberler gelmiştir diye birşey duymuştum ama ne derece doğru bilmiyorum, eğer öyleyse onlarda aynı insanlar gibi mesuldürler,...şeytan melek olsa nolur cin olsa nolur gibi cahilce bir soru aklınıza gelebilir ki bence buda şeytanın vesvesesi olur...çok şey olur şeytan melek olsa mesela allah ın cc cüzi irademize bir müdahalesi oluyor gibi bir sonuç çıkarki buda kader mevzusunu baştan sona değiştirir gibi bir sonuç çıkarır, o yüzdendirki herşeyi yerli yerine koymak gerekirki temeller oynamasın, kaderiye mezhepleri iki şeyi ifrat ve tefrit yani uçlarda söylemişlerdir ehli sünnetse orta yolu yani vasatı seçmiştir ki bu peygamberimizinde emridir,ne ifrat ne tefrit siz vasatı seçin gibi bir emri var hz muhammed sas in,, sonuç ne ak ne kara başka renklerde var tabi..

+ Yorum Gönder
şeytanın karısı kimdir,  iblisin karisinin adi,  seutanin karisinin ismi nedir,  şeytanın karısı var mıdır,  şeytanın eşi kimdir,  şeytan ın karısı,  Seytanin.karisi..varmi