+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sevap Biriktirmek Kur'an'da Var Mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Bilgin Birey
  Üye
  Reklam

  Sevap Biriktirmek Kur'an'da Var Mıdır?

  Reklam

  Sevap Biriktirmek Kur'an'da Var Mıdır? Mumsema Sevap Kazanmak Hakkında Bilgi

  Sevap kazanmak, Allah'ın rızasını kazandıktan sonra verilen bir hediyedir. Müslümanlar, sevap biriktirmek için değil Allahı'ın rızasını kazanmak için yaşamalıdır. Ayette sabırlı kulların Allah tarafından sevilmesi sebebiyle onlara dünya ve ahiret sevabı verildiği bildirilmiştir. Yani sevap biriken bir şey değildir. Allah'ın razı olduğu kullarına verdiği mükafattır. Cennet ile müjdelenmek gibi bir kavramdır.

  Onların sözleri ancak, “Rabbimiz! Bizim günahlarımızı ve işimizdeki taşkınlıklarımızı bağışla ve (yolunda) ayaklarımızı sağlam tut. Kâfir topluma karşı bize yardım et” demekten ibaretti. Böylece Allah, onlara dünya sevabını ve ahiret sevabınının en güzelini verdi. Ve Allah, muhsinleri sever._Ali imran 147-148.ayet

 2. Molla_Efdal
  ملا افدال

  Cevap: Sevap Biriktirmek Kur'an'da Var Mıdır?


  Reklam


  Peygamber efendimiz (s.a.v) de bu konu hakkında şöyle demiştir:

  "Yapılan işler niyetlere göre değerlenir. Herkes yaptığı işin karşılığını niyetine göre alır. Kimin niyeti Allah'a ve Resülü'ne varmak, onlara hicret etmekse, eline geçecek sevap da Allah'a ve Resülü'ne hicret sevabıdır. Kim de elde edeceği bir dünyalığa veya evleneceği bir kadına kavuşmak için yola çıkmışsa, onun hicreti de hicret ettiği şeye göre değerlenir."(Buharî, Bed'ü'1-vahy l, İman 41, Nikah 5, Menakıbu'l-ensar 45, İtk 6, Eyman 23, Hiyel l; Müslim, İmaret 155. Ayrıca bk. Ebü Davud, Talak 11; Tirmizî, Fezailü'l-cihad 16; Nesaî, Taharet 60; Talak 24, Eyman 19; İbni Mace, Zühd 26)

+ Yorum Gönder