+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allahın rahmeti merhameti ne demek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. owlcruiser
  Üye
  Reklam

  Allahın rahmeti merhameti ne demek

  Reklam

  Allahın rahmeti merhameti ne demek Mumsema Allahın merhameti sonzuzdur, allahın rehmeti hakkında kısaca bilgi verir misiniz

 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Allahın rahmeti merhameti ne demek


  Reklam


  Ayet ve Hadislerde ''Rahmet'' Kavramı


  Rahmet, Rahmân, Rahîm ve Rahim kavramları  Rahmân, (Allah’tan başkası için kullanılmaması yönüyle) husûsî bir isim olup umûmî bir mana taşımaktadır. Rahmân Allah, ayırım yapmaksızın bütün varlığa ihsanda bulunmaktadır, onları rızıklandırmaktadır. Rahîm, (Allah’tan başkası için de kullanılması yönüyle) umûmî bir isim olup husûsî bir mana taşımaktadır. Rahîm Allah, rahmetini sadece mü’minlere has kılmıştır (Ahmet Şerbâsî, I, 37) .

  Rahim
  Rahim, çocuğun içinde yetiştiği, kadınlara ve dişi hayvanlara mahsus organa denir. Dilimizde buna ‘dölyatağı’ deriz. Çoğulu “erham”dır. Rahim, aynı dölyatağında yetişip dünyaya gelen insanlar arasındaki akrabalık bağını da ifade eder. Zevu’r-rahim, akrabalar için kullanılan diğer bir isimdir. Aralarında neseb bağı olan herkesi kapsar.

  Resulü Ekrem (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Allah rahmeti yüz parça yaratmış, doksan dokuzunu kendi nezdinde tutmuş, yeryüzüne bir parçasını indirmiştir. İşte mahlûkât bu bir parçadan dolayı birbirlerine merhamet ederler. Hatta at (bazı rivayetlerde “hayvan” geçmektedir), yavrusuna basmamak için tırnağını (ayağını) kaldırır”.

  Yard. Doç. Dr. Yusuf Güneş

+ Yorum Gönder