+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Mezhepler Gerekli mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Bilgin Birey
  Üye
  Reklam

  Mezhepler Gerekli mi?

  Reklam





  Mezhepler Gerekli mi? Mumsema Mezhepler, peygamberimiz hz. muhammed (s.a.v) ölümünden sonra dini bilgilerin yok olmaya başlamasıyla kendisini din alimi ilan edenler tarafından kurulmuş ve her biri din hakkında farklı görüşler ve yeni hükümler ekleyerek dini zorlaştırmışlardır.

  Örneğin 4 mezhebe göre namaz kılmayan insan önce dövülür. Halen kılmıyorsa öldürülür. Peygamberimizin görevi ise dini anlatıp tebliğ etmekti. hz. muhammed, Namaz kılmayanları dövmezdi. Bu hüküm dine kendi görüşlerini eklediklerini gösterir.

  Mezhepler islam'ı anlamaya yönelik kurulmuş olsalar da aslında insanları ayrılığa sürüklemiştir. Allah(c.c), ayette mezheplere bölünmenin yanlış olduğunu bildirmiştir.

  Şu dinlerini parça parça edenler ve kendileri de grup grup ayrılmış olanlar var ya, (senin) onlarla hiçbir ilişiğin yoktur. Onların işi ancak Allah’a kalmıştır. Sonra (O), yapmakta olduklarını kendilerine haber verecektir._Enam159.ayet

  Mezhepler kendi görüşlerini insanlara dini hüküm olarak aktarırlar. Oysa allah, insanlar için gerekli hükümleri kur'a'da bildirdiğini söylemiştir. Gereksiz detaylar dini zorlatırmaktadır.


  Örneğin alevilik, sünnilik, şiilik gibi kavramlarda görüş ayrılığı sebebiyle dini kendine göre yorumlamaktır. Örneğin alevilerden bazıları ahirete inanmazlar. Namaz yoktur derler. En önemli konuları inkar ederek yeni bir din uydurmuşlardır. Oysa islam dini kur'an'da detaylıca anlatılmıştır.

  ''Biz Kitap’ta hiçbir şeyi eksik bırakmadık.''_Enam38.ayet

  ''Andolsun, biz bu Kur’an’da insanlar için her türlü misali değişik şekillerde açıkladık.''_Kehf54.ayet





 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Mezhepler Gerekli mi?


  Reklam


  kendisini din alimi ilan edenler tarafından kurulmuş ve her biri din hakkında farklı görüşler ve yeni hükümler ekleyerek dini zorlaştırmışlardır.
  Bir yazı yazarken bari insan araştırır mezhep nedir ne değildir ondan sonra bilgilerini paylaşır.

  1- Mezhep imamları kendini alim ilan etmedi
  2- Dini hükümler yok olmaya başlamamıştı, sadece Kuran ve sünneti anlamayanlar çoğaldı.
  3- Delilsiz hiç bir içtihat yoktur, din zorlaştırmak demek iftiradır.

+ Yorum Gönder