+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allah var mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Şem'a
  YÖNETİCİ
  Reklam

  Cevap: Allah var mı

  Reklam  Cevap: Allah var mı isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Allah var mı
  Allahın zatı hakkında bilgimiz sadece Kuran ve Hadislerde geçtiği kadar bilgimiz var.
  Allahın zatı hakkındaki bu gibi sorular şeytanın vesveseleridir kulak asmayın ve Allaha sığının

 2. tayfurrrr
  (Cezalı)

  Cevap: Allah var mı


  Reklam


  kardeş bide şey ALLAHIM YARDIM ET DEDİĞİMDE VE ALLAH İSMİNİ DUYUNCA TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLUYOR SANKİ Bİ ANLIK ÜŞÜYORUM AMA BİDE ŞEY İNTERNETTE BAKTIM YAZIYORKİ KALPLERİNDE GALİBA BİLMİYORUM AZCIK BİLE İMAN VARSA ONLARI CENNETİME SOKACAĞIM BENİM TEK TAKILDIĞUM NOKTA BU AMA BUNUDA ŞÖYLE DÜŞÜNSEM OLURMU MESELA İLK İNSAN ADEM YA MESELA ONU YARATAN BİRİ VAR YANİ O SADECE BU DÜSÜNCELER BENİ CEHEMNNEME SOKARMI [AMA PEYGAMBERLERE KURANA İNANINIYORUM MELEKLEREDE SORUNUMU TAM OLARAK ANLAMIŞŞINDIR HERHALDE VESEVESEMİ DÜŞÜNCEMİ BUNLAR AMA SADECE DÜŞÜNCE YANİ İNKAR ETMİYORUM BEN

 3. tayfurrrr
  (Cezalı)
  yani o diken diken olma senin şu an bulunduğun durumu yorum yapmadan sadece bir ayetle cevap vereyim.

  Allah cc hac süresinde mü'minlerin sıfatını açıklarken;

  34...(Ey Muhammed!) O ihlâslı ve mütevazi insanları müjdele! 35. Onlar öyle kimseler ki, Allah anıldığı zaman kalpleri titrer; başlarına gelene sabrederler, namaz kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden (Allah için) harcarlar.

 4. tayfurrrr
  (Cezalı)
  kardeş şimdi sunu okudum ama madde var mı sordular ezelden beri yani hep var o zaman allaha niye inanmıyorsun bunla alakalı ama tam değil sadece şu aklıma takılan onu kim yarattı sorusu oda şoyle dusundummu bi gidiyo hemen geri geliyo dusunce allah da o zaman ezelden beri var yani tek sıkıntım bu kardeş yani allahı kim yarattı sorusu ama kardeş benim kalbimde iman var eğer allaha inanmasam beni kimse ikna edemez allaha inanmasam kurana meleğe peygambere niye inaayım dimi o yani tek soru o idi onuda hemen hemen çözdüm gibi yine o düşünce var ama allah herkesden razı olsun kardeş her aklıma geldiğinde onu dicem allah de o zaman ezelden berl var ALLAH BANA YARDIM ETSİN daha ne diyeyim

 5. tayfurrrr
  (Cezalı)
  şimdi ise bu soru bana saçma geliyor işe bakta gerçekten tuhaf ama yazmak zorundaydum bu soruyu

 6. Kloroplast
  Üye
  Yok tayfur kardeşim kızılacak bişe yok da şimdi bu inanç meselesi.Kendi kendimizi de yaratmadığımıza göre ve kainattaki uyumun,düzenin,ahengin de kendi kendini var edemeyeceğini her akıl idrak edebildiğinden ve bir de peygamberlerimiz ve Allah dostlarının ahlakı,hayatları,sevgileri bizlere Allah'ın varlığına dair sağlam birer delil ve hal böyle iken Allah'ın varlığından şüphemiz yok lakin Allah var ama nasıl var bir başlangıcının olmaması vs. buna bizim aklımız kesmez.Ayrıca Allah zaman ve mekandan da münezzeh olduğuna göre öncesi var mıydı?sonrası var mı? gibi sorular da anlamsız.çünkü bu sorular zaman bildirir.Allah zamandan münezzehtir.kısaca bu işler bizi aşar gittiğin de Allah cevap verir kardeşim ancak.O bilir.

  Yapacak bişe yok kardeşim, zaten Allah bizden kendini görmeden iman etmemizi ve güzel amel işlememizi istiyor verdiği akıl ile yarattığı düzen ve uyuma bakarak.

 7. Kloroplast
  Üye
  Gene yaratılmış olanda zaman dairesi içine girer demek ki Allah'ın yaratılmış olmasını düşünmek ve bu soruyu sormakta anlamsız çünkü zaman bildirir.Zamansızlığı ise yok kardeşim idrak edemeyiz.

 8. Şem'a
  YÖNETİCİ
  Hoca biri sormuş
  Hocam Allahın zatını aklım almıyor demiş. Hoca
  Almaz tabi ki demiş sen Her şeyin yaratıcısı Allahı bardak kadar aklına sığdırmaya çalışıyorsun demiş

  Mesele budur

 9. Nihat Erdem
  Üye
  Aynı sorunu bende yaşıyorum kardeşim. Uzun ve ince araştırma yaptım bununla alakalı. Şu sonucu buldum: İnternette araştırdım, Mantıkken de iyice düşündüm. Şeytan bizim Allah'a inanmamamızı istiyor ve bizi imandan uzaklaştırmaya çalışıyor. Çünkü Şeytan, insanları yanlış yola saptıracağına yemin etti. (öyle biliyorum) Herkes Cehennem'e gitsin istiyor. Sen Allah'a inanmıyorsun diyor bize ve şüpheye düşüyoruz. Aklında "Ben ya Allah'a inanmıyorsam?" diye soru oluşuyor. Yani bu şeytanın verdiği vesvesedir kardeşim. İçin rahat olsun.

 10. tayfurrrr
  (Cezalı)
  allaha inanıyorum bak samimiyim gerçek sadece aklıma geliyor allah varsa onu kim yarattı sorusu oda söyle yeniyorum biraz düşünce kalsada madde ne zaman dan beri var ezelden beri peki ya allah o da ezelden beri var atesite somuşlar bide allah diyince ve allah lafını duyunca tüylerim diken diken oluyor üşüyor gibi oluyorum onuda baktım inertentten şey yazıyor


  yani o diken diken olma senin şu an bulunduğun durumu yorum yapmadan sadece bir ayetle cevap vereyim.

  Allah cc hac süresinde mü'minlerin sıfatını açıklarken;

  34...(Ey Muhammed!) O ihlâslı ve mütevazi insanları müjdele! 35. Onlar öyle kimseler ki, Allah anıldığı zaman kalpleri titrer; başlarına gelene sabrederler, namaz kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden (Allah için) harcarlar.

  bu sadece bi düşünce allaha inanıyoru gerçekten allaha inanmasam kurana meleğe peygamebere niye inanayım dimi ama mesele ihtilam olunca niye gusul alayım demekki allaha inanıyorumki cehenneme girmek istemiyorum mesela şöyle bişede var bir peygambere sormuşlar niye bu güneşte oruç tutuyorsun demişki allah için galiba tam hatırlamıyorum oda demişki ya varsa yani o mantık çok mantıklı dimi kardeşler

  sağoolun bu daha önce gelmişti çözmüştüm herhalde şimdi kökten olur

  Sağol kardeş inanıyorum ama sadece düşünce ama biraz düşününcede saçma geliyo sağolun

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12