+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Maliki Mezhebi'ni Gusül Abdesti'nde taklit Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Mavisever
  Üye
  Reklam

  Maliki Mezhebi'ni Gusül Abdesti'nde taklit

  Reklam

  Maliki Mezhebi'ni Gusül Abdesti'nde taklit Mumsema Hayırlı günler hocam, ben Maliki Mezhebi'ni taklit eden Hanefi bir erkeğim.Size iki sorum olacak:Maliki Mezhebi'ni taklit ederken alınan Gusül Abdesti'nde önceden mutlaka Namaz Abdesti almak şart mıdır?Ben Namaz Abdesti almadan aldım Gusül Abdesti'ni.İkinci sorum da;bu şekilde Gusül Abdesti alırken avret yerime dokundum.Namaz Abdesti aldıktan sonra avret yerine dokununca namaz abdestinin bozulduğunu yeni öğrendim diyebilirim.Fakat Gusül Abdesti'nde konusunda durum nasıl?Gusül Abdesti alırken avret yerime dokunduğum için Gusül Abdesti'ni bitirdikten sonra içime bir şüphe düştü.Namaz Abdesti'nde avret yerine dokununca abdest bozuluyorsa Gusül Abdesti alırken veya aldıktan sonra avret yerine dokununca bozulur mu diye?Endişelendim ve size bir sorayım dedim.Bu iki konu ile ilgili olarak bilgilendirirseniz sevinirim.

 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Maliki Mezhebi'ni Gusül Abdesti'nde taklit


  Reklam


  Maliki mezhebinde gusül abdesti alınışı

  Kısaca farzları:
  Gusülde niyet, muvalat ve delk farzdır. Önceden abdest almak farz değildir.

  Geniş bilgi için TIKLA

 3. Molla_Efdal
  ملا افدال
  Malikî'de Gusül

  Gusülün farzı üç olup bunlar:

  1.Niyet
  2.Muvalat (uzuvları ara vermeden yıkamak)
  3.Delk (uzuvları el veya havlu ile sıvazlamak)'tır

  Malîkiler ayrıca gusül alırken saçları hilallemesi 1gerekir. Bunu tarakla yoksa elle yapması da yeterlidir. Kadının örgülü saçının dibine (derisine) su geçiyorsa örgüsünü çözmesine gerek yoktur. Su ulaşmıyorsa çözmesi gerekir.2


  1^. saç arasına iki elin parmaklarını sokup çekmek.
  2^. Hanefîler'de bu durumda kadının örgüsünü çözmesi gerekir.


+ Yorum Gönder