+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hadisler hakkında bir sohbette söylenen şeyler doğrumu acaba Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Kaan Aykas
  Üye
  Reklam

  Hadisler hakkında bir sohbette söylenen şeyler doğrumu acaba

  Reklam

  Hadisler hakkında bir sohbette söylenen şeyler doğrumu acaba Mumsema Geçen bir dini sohbet esnasında bir abimiz aşağıda yazdıklarımı ifade etti. Dedikleri doğrumudur doğru ise aynı veya benzer birkaç hadis paylaşabilirmisiniz.Bazı yerleri tam hatırlayamadığım için yanlış da ifade etmiş olabilirim düzeltirseniz sevinirim.

  "Hadislerin türleri arasında peygamber dedi ki diye başlayan yani peygamberin direk ağzından çıkmış sözlerin ve de ilk duyanların ve aktarma zincirindekilerin çok sağlam olduğu hadisler varmış.Bu hadislerde 2 türe ayrılırmış 1. türü peygamberin kendi görüşleri diğer türü ise direk Allahu tealanın emirleri türündenmiş sonra abimiz bir hadis ile örnek verdi Hz Ömer peygamberimiz bişey söylediği zaman bu senin kendi görüşünmü yoksa Allahın talimatı mı diye sorarmış Allahın talimatı derse direk uyarmış peygamverimiz kendi görüşüm derse Hz Ömer görüşe eklemek istediği bişey varsa ekler veya onaylamadığı yerleri ifade edermiş " Bu yazdığıma benzer bir hadis varmı acaba? bide duyum halkası sağlam peygamberin ağzından çokan sözlerin Allahın emirleri ve peygamberin kendi söylediği sözler şeklinde bir ayrılması durumu varmı.Şimdi düşününce belki doğru da olabilir çünkü peygamberimiz konuşurken söylediği herşey Allahın vahyi değildir diye düşünüyorum bazı söylediği şeylerde kendi düşüncesidir diye düşünüyorum.Yanlız sakın yanlış anlaşılmasın yukarda belirttiğim varsa belki olmayadabilir o hadise dayanarak bizde peygamberimizin hadislerini sorgulayabiliriz gibi bi düşünce mantığında değilim.

 2. Sabri
  Devamlı Üye

  Cevap: Hadisler hakkında bir sohbette söylenen şeyler doğrumu acaba


  Reklam


  Hz. Peygamber (s.a.s.), beşerî tecrübesiyle, dünyevî tasarruflarda bulunduğunu açıklamaktadır. O hurma aşılayan bir topluluğa uğramıştı, onlara “aşılamasaydınız daha iyi olurdu” dedi. Onlar da aşılamayı terk ettiler. Bu sebeple ürünleri kötü oldu. Bunun üzerine Rasûlullâh (s.a.s.), “Eğer bu size fayda verecekse, onu yapın. Ben böyle daha iyi olur zannetmiştim. Bu kanaatimden dolayı beni muaheze etmeyin. Fakat size Allâh’tan bir şey haber verirsem, onu kabul edip uygulayın. Çünkü ben asla Allâh’a yalan isnat etmem.” buyurmuştur.[1] Bir rivayette de, “Ben sadece bir insanım. Size dininizle ilgili bir şey emredersem onu yerine getirin; kendi görüşümle bir şey emredersem, ben bir insanım, (hata da edebilirim, doğruya da isabet edebilirim).” buyurmuştur.

  İmam Muhyidin en-Nevevî, bu hadislerle ilgili bölüme, “Hz. Peygamber (s.a.s.)’in, dünya hayatı ile ilgili hususlarda kendi görüşüyle söylediklerine değil de dinî konularda söylediklerine uymanın gerekliliği” başlığını koymuştur[2]. Böylece o, Rasûlullâh’ın bu tasarrufunu, dini konulardaki tasarrufundan farklı dünyevî tasarruf olarak kabul etmiştir. Bu hadisin delalet ettiği anlama daha iyi vakıf olmak için bu hadise tekrar döneceğiz.

  [1] Müslim, Fedâil, H.No:4356; Ahmed, H.No: 1322.
  [2] Nevevî, Şerhu Sahihi Müslim, 15/116.
  ----------------------
  SÜNNETİN HEPSİ VAHİY MİDİR?
  (Şerîf Hâtim el-Avnî’nin Makalesinin Ardından)

  Dr. Sa’düddin el-Osmânî


  ADLI YAZIYI MUTLAKA OKU

+ Yorum Gönder