+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yatsı namazının fazileti için hangi saat doğru? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. numan3434
  Üye
  Reklam

  Yatsı namazının fazileti için hangi saat doğru?

  Reklam

  Yatsı namazının fazileti için hangi saat doğru? Mumsema Es Selamu Aleyküm.Yatsı namazının geç kılınması faziletiyle ilgili hadisler okudum.Buna göre benim telefonda yüklü olan ünlü bir program var .Bu programda gece 1/3 saat 17.40'da başlıyor galiba gece yarısı 23.34 ve gece 2/3 21.36 da başlıyor.Hangi saatler arası kılmak uygun olur bu durumda.

 2. mum
  Administrator

  Cevap: Yatsı namazının fazileti için hangi saat doğru?


  Reklam


  Yatsı namazının en faziletli vakti ilk 30 dakikadır ama ilim meclisi gibi hayırlı bir şey varsa ertelenebilir.

 3. numan3434
  Üye
  Peki bu hadislere göre hangi saat doğru olur?
  Yatsı vakti, Hanefîlerde fetvaya esas olan görüşe ve diğer mezheplere göre, batı ufkunda kırmızı şafağın kaybolduğu andan itibaren başlar ve fecr-i sadığın doğmasından biraz önceki zamana kadar devam eder. Delil Abdullah b. Ömer'den nakledilen şu hadistir: "Şafak kırmızılıktır. Şafak kaybolunca yatsı namazını kılmak farzolur"*
  Diğer yandan yatsı namazı için Tercih edilen vakit, gecenin üçte biri veya yarısı geçinceye kadar devam eder. Çünkü Allah elçisi şöyle buyurmuştur: "Ümmetime zorluk vermesem, yatsı namazını gecenin üçte birine veya yarısına kadar geciktirmelerini onlara emrederdim"(eş-Şevkânî, a.g.e., II,11). Enes (r.a), Hz. Peygamber'in yatsı namazını gecenin yarısına kadar geciktirip, sonra kıldığını bildirmiştir (eş-Şevkânî, II,12). Hz. Aişe (r.anhâ)'den de şöyle dediği nakledilmiştir. " Hz. Peygamber bir gece yatsı namazını geciktirdi. O kadar ki mescidde bulununlar uyumuştu. Sonra çıkıp namaz kıldı ve şöyle buyurdu: Eğer ümmetime zorluk vermesem bu vakit yatsı namazının vaktidir"*(Buhârî, Mevâkît, 24; eş-Şevkânî, I, 12).

  Vitir namazının başlangıcı yatsı namazından sonradır, vaktinin sonu ise, sabah vakti girmeden hemen öncesine kadar olan zamandır.

+ Yorum Gönder