+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Haşr suresini 40 gün 40 defa okumak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Şema
  el-âsa limen âsa
  Reklam

  Haşr suresini 40 gün 40 defa okumak

  Reklam

  Haşr suresini 40 gün 40 defa okumak Mumsema Sayin nida12 tarafindan gönderilmistir.

  --------------------------------

  merhaba size bir sorum olucaktı. haşr suresüni 40 gün 40 defa okumak istiyorum fakat bayan olduğum için ay halime denk geliyor bu yüzden okuyamıyorum değil mi? peki yaratan bayanları yaratırken bu ay* halinin bilerek yarattı o zaman 40 gün olan duayı nasıl okuyabilirim bana acil cevap yazarsanız sevinirim.
  ---------------------
  Cevap

  Adet günlerinde ara veriniz ve sonra devam ediniz

 2. maria
  Devamlı Üye

  Cevap: Haşr suresini 40 gün 40 defa okumak


  Reklam


  Haşr süresi neden kırk defa okunur merak ettim.
  soru sahibi açıklarsa sevinirim.
  Haşr süresi kırk defa okunacağına bir defa okunsun ve tefsiri okunsun bu haşr süresinin inme sebebine daha uygun olur

 3. bana bak
  Devamlı Üye
  Haşr süresini 40 gün 40 defa okuyan muradına erer yazmışlar nette... kaynak olmadan milleti bu şekilde teşvik edenleri Allah ıslah etsin.

 4. imam
  Üye
  Haşr süresi konusu nedir öğrenelim

  Surenin içeriği ve verdiği mesajlar:  Diğer Medeni sureler gibi Haşr suresinde de Beni Nadir Yahudilerinin Medine'den çıkarılmaları gibi teşri'î (amelî) hükümlere ağırlık verilmiştir. Fey ve ganimet hükümlerinden bahsedilmiş, takva emredilmiştir. Ayrıca
  bu surede münafıkların Yahudilerle ilişkisi tahlil edilmiş, Kur'an-ı Ke-rim'in azameti beyan edilmiş, Allah'ın esmâ-i hüsnasından bazıları zikredilmiştir.
  Bu surede Cenab-ı Hak kendisini her türlü noksanlıklardan ve insan, hayvan, bitki, canlı ve cansız kâinattaki bütün eşyadan tenzih ederek ve bu varlıkların kendi vahdaniyet ve kudretine şahitlik etmelerine ve azametini dile getirmelerine işaret ederek söze başlamıştır.
  Sonra Allah ve peygamber düşmanlarına karşı kazanılan zaferi ifade etmiş, Beni Nadir Yahudilerinin Medine'den çıkarılmalarından, kalelerinin yıkılmasından bahsetmiştir.
  Düşmandan, savaşmadan müslümanlara geçen arazi, evler ve mallar demek olan "fey"in hükmünden, onun nereye sarfedileceğinden, müslü-manlar arasındaki muhtelif sınıflara nasıl tevzi edileceğinden ve bu tevziin hikmetinden bahsetmiştir.
  Fey ayetlerinden bahsederken Allah Tealâ, muhacirlerin takındığı tavrı methetmiş, ensarın faziletlerini övmüş, onlardan sonra gelenleri de önce geçenleri sena etmeleri ve onlar için mağfiret dilemeleri için teşvik etmiştir.
  Ve bu meziyetler, münafıkların Yahudilerle münasebetleri ve onlarla batıl üzere anlaşma yapmaları ile beraber zikredilerek her kişinin ahlâk anlayışları da ortaya konmuştur. Münafıkların, anlaşma yaptıkları insanları en sıkıntılı anda yalnız bırakıvermeleri, Yahudilerin korkaklığı onların ahlâkî yapılarından bazılarıdır. Yine bu surede münafıklar, insanı kötülüğe ve sapıklığa teşvik edip de en zor anında onu yalnız bırakan şeytana benzetilmiştir.
  Sonra Allah Tealâ müminlere takvayı, kıyamet ve kıyametteki büyük korkular için hazırlanmalarını, geçen ümmetlerin hallerinden ibret almalarını, cennet ehli ile cehennem ehli arasındaki büyük farkı, şaki (öte dünyada bedbaht olacaklar) ve saidlerin (öte dünyada bahtiyar olacakların) ebediyet yurdundaki yerlerini hatırlamalarını emretmiştir.
  Bu sure Kur'an-ı Kerimin ve onu indirenin azametini, celâl sıfatlarıyla muttasıf oluşunu ve esmâ-i hüsnasını beyan ederek bitmiştir


+ Yorum Gönder
haşr suresini 40 defa okumak,  40 gün 40 defa haşr suresi,  haşr suresini40defa