+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sahih i Buhari den Hadis Nasıl Bulunur. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Kaan Aykas
  Üye
  Reklam

  Sahih i Buhari den Hadis Nasıl Bulunur.

  Reklam

  Sahih i Buhari den Hadis Nasıl Bulunur. Mumsema Sayın Hocam şu an elimde Sahih'i Buhari mevcut olduğu için Sahih'i Buhari üzerinden hareket edeyim.Birçok forumda hadisler ve referans numaraları gösterilerek hadisler paylaşılmış.Mesela Buhari 8/102 denmiş Buhari 8/102 yi bulmak için açıyorum kitaptan 8 i (Kitabu mevakits- Salat) kısmı geliyor.Sonra 102 nolu hadis ( 29- (Güneş Doğmadan Evvel) Sabah Namazından Bir Rek'at Yetiştiren Kimse Babı) kısmına isabet ediyor.
  Sonuç olarak Buhari 8/102 olarak ( -.Ebû Hureyre (R) şöyle demiştir: Rasûlullah (S) şöyle buyurdu: "Her kim güneş doğmadan evvel sabah namazından birrek'-at yetiştirirse, o sabah namazını yetiştirmiş olur. Her kim de güneş batmadan önce ikindi namazından bir rek'atyetiştirirse, o ikindi na*mazını yetiştirmiş olur" ) hadisini bulmuş oluyorum.

  Ama forumlarda “Namaz kılan bir adamın önünden eşek, kara köpek ve kadın geçerse namazı bozulur” (Buhari 8/102) şeklinde atıf yapılmış

  2 Olasılık var ya ben hadisi yanlış buluyorum veya hadis paylaşan kişiler yanış hadis koymuşlar.

  Hadisi kendim kitaptan bizzat görmediğim sürece itibar etmeyeceğim için bu hususta yardımınızı bekliyorum.En azından bu örneği netleştirirsek çok büyük faydanız olacak.(Buhari 8/102) hadisi Sahihi Buhari den nasıl bulunuyor.?

 2. @hmet
  Üye

  Cevap: Sahih i Buhari den Hadis Nasıl Bulunur.


  Reklam


  Sahihi buhari aslında tektir ama bir sürü kişi tarafından teceme edilmiş ve kısaltılmış karışıklık ondan kaynaklanıyor.
  Örneğin 1, 2, 5, 10 ve 15 cilt olarak sahihi buhari kitapları var.

+ Yorum Gönder
sahih buhari numara 8