+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Işık ve karanlık Araz.Peki Cevher nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. numan3434
  Üye
  Reklam

  Işık ve karanlık Araz.Peki Cevher nedir?

  Reklam

  Işık ve karanlık Araz.Peki Cevher nedir? Mumsema Selamun Aleyküm.Işık ve karanlık araz.Peki bunların cevheri ne oluyor.Çünkü ben arazın, bir cevhere bağlı olduğunu biliyorum.Bunları itikat kitabında yeni öğrendim.Ancak ışık ve karanlığın araz olmasını anlayamadım?

 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Işık ve karanlık Araz.Peki Cevher nedir?


  Reklam


  Felsefe kavramları bunlar. Bilgim az olduğu için alıntı yaptım
  Felsefe kavramı olarak cevher ne demek?


  Cevher ve araz nedir? Cehver arazdan ayrı yaşayabilir mi? Cevher ve araz ezeli olabilir mi?

  Cevher, bir şeyin maddesi demektir. Araz ise, o maddenin varlığın bağlı olarak ortaya çıkan bir özelliktir. Mesdela: demir bir cevherdir; onun sertliği ise bir arazdır. Gümüş bir cevherdir, onun beyazlığı ise bir arazdır. Diğer bir ifadeyle, Varlıkta kalabilmesi için başka bir şeye muhtaç olmayan maddeler cevherdir, başka şeye muhtaç olan hassalar, özellikler, sıfatlar arazdır. Meselâ elma, altın birer cevherdir. Bunların rengi, kokusu, şekli ise arazdır. Renk cisim ile vardır, onun üzerinde görünür, cisim olmazsa, renk olmaz. Kâinatın tamamı cevher ile arazdan meydana gelmiştir.

  Bu gerçeği kavradıktan sonra, cevher ile arazın ezeliyetinden söz etmenin mümkün olmadığı kolayca anlaşılır. Çünkü cevher de araz da sonradan var edilmişlerdir.

  Selam ve dua ile...Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder