+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Engelli Arkadaşımın Durumundan Dolayı Gusül Abdesti Alması Gerekir mi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Albayyusuf
  Üye
  Reklam

  Engelli Arkadaşımın Durumundan Dolayı Gusül Abdesti Alması Gerekir mi ?

  Reklam

  Engelli Arkadaşımın Durumundan Dolayı Gusül Abdesti Alması Gerekir mi ? Mumsema Selamun Aleyküm,

  Bi engelli arkadaşım var kendisi 20 yaşında %70 beden fonksiyonunu kaybetmiş durumda destek alamadan kısa mesafe (50-100 mt)yürüyebiliyor.

  Neyse sorumuza gelelim. Bu arkadaşım sınavda veyahut araba sürerken veyahut heyecan olduğu durumlarda yani heyecanlandığından menisi o anlık heyecan ile kendi kendine geliyor. Herhangi bir şehvet durumu söz konusu değil sadece çeşitli durumlardan dolayı araba sürerken sınava girerken heyecan yaptığından dolayı menisi geliyor. Acaba bu durumda gusül abdesti alması gerekir mi ? Çünkü araba sürdüğü için evinden baya uzak yerlerde de oluyor gusül gerektirir ise evinden uzak olduğu zamanlarda o durum da o kıyafetle nasıl namaz kılabilir ibadetlerini yerine getirebilir?

  İşin ehli fıkıh dan belirterek cevap verebilir ise çok memnun oluruz çünkü çok önemli bir durum. Vereceğimiz yanlış fetva dan dolayı yapacağı ibadetlerden mahrum olmasın biz de yanlışa sürüklemeyelim.

  Selametle.

 2. @hmet
  Üye

  Cevap: Engelli Arkadaşımın Durumundan Dolayı Gusül Abdesti Alması Gerekir mi ?


  Reklam


  Zor bir durum tabiki ama mutlaka islamda yolu var.
  Haefi mezhebine göre mutlaka gusül gerekir, Şafii mezhebine göre şehvetle çıkmadığı için gusül gerekmez.
  Şafii mezhebini taklit etsin (sadece o konuda)


 3. Albayyusuf
  Üye
  Kendisi zaten şafi mezhebinde. Eğer böyle ise kendisi çok mutlu olacaktır zor bir yükümlülük altından kalkmış olacak kendisi

+ Yorum Gönder