+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Cümle içinde Boşol kelimesinin kullanımı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ismailp
  Üye
  Reklam

  Cümle içinde Boşol kelimesinin kullanımı

  Reklam

  Cümle içinde Boşol kelimesinin kullanımı Mumsema Selamün Aleyküm,
  Eşimle aramızda geçen bir tartışma sırasında "Bitti, artık ne olacaksa olsun, böyle devam etmiyor" gibi o an boşama niyeti kesinlikle taşımayan cümleler kullandım. Zaten kısa bir süre sonrada barıştık. Bu kavgadan sonra eşimin bana kullandığım kelimeler yüzünden evliliğimizde herhangi bir durum olurmu sorusuna karşılık eşime bakarak

  -Eğer o lafları ederken "boşol, seni boşadım..." gibi bir niyetle söylemiş olsaydım, o zaman boşama gerçekleşmiş olurdu. Fakat benim öyle bir niyetim yoktu, için rahat olsun, merat etme-

  Şeklinde karşılık verdim. Gerçekten sadece içi rahat olsun, aklına birşey getirmesin diye söyledim bunları. Daha sonra okuduğum, duyduğum bazı şeyler yüzünden içime bir şüphe düştü (yada şeytan vesvese verip duruyor) Hiçbir amaç, kasıt, irade olmadan, sadece öyle bir durum olmadığını anlatırken kullandığım bu kelimerden dolayı bir sorun olurmu diye sizlere danışmak istiyorum.

  Allah'a emanet olun.

 2. mum
  Administrator

  Cevap: Cümle içinde Boşol kelimesinin kullanımı


  Reklam


  Bu kullandığın cümleler kinaye ile söylenen cümlelerdir ve niyetin boşama olmadığı için nikahınıza zarar gelmemiştir.

 3. ismailp
  Üye
  Hocam,
  Aslına bakarsanız benim şüphem daha sonradan eşimin içi rahat olsun diye sarf ettiğim sözlerde. Yani için rahat olsun derken kullandığım boşol kelimesinde;

  -Eğer o lafları ederken "boşol, seni boşadım..." gibi bir niyetle söylemiş olsaydım, o zaman boşama gerçekleşmiş olurdu. Fakat benim öyle bir niyetim yoktu, için rahat olsun, merat etme- dedim eşime.

  Bu lafları, yani "boşol, seni boşadım" kelimelerini cümle içinde kullanmak (Hiçbir amaç, kasıt, irade olmasada) nikaha zarar verirmi acaba şeklinde bir vesvese var içimde.

  Allah razı olsun

 4. mum
  Administrator
  Hayır eşin rahat olsun diye kullandığın boşama sözleri geçersizdir örnek anlamında biz de ders verirken defalarca kullanıyoruz. Bunda dini bir sakınca yoktur.

 5. ismailp
  Üye
  Cevabınız için teşekkür ederim, Allah razı olsun.

  Selametle...

+ Yorum Gönder