+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gaz sorunu Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. KeskeveBelki
  Üye
  Reklam

  Gaz sorunu

  Reklam

  Gaz sorunu Mumsema Benım gaz sorunum var, ozellikle gusul abdesti aldıktan sonra gaz cıkmaması ıcın kendımı zorluyorum. normalde de gaz sorunum var. surekli abdest yenilemem mi lazım? ama her 5-10 dakikada bir oluyor bu. Ne yapmalıyım ?

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Gaz sorunu


  Reklam


  Değerli kardeşimiz. Özür sonradan ortaya çıkan ve mükellefin işini kolaylaştırmaya yarayan durum olarak da tanımlanır. Fıkıhta özür kavramının en çok kullanıldığı konuların başında sürekli devam eden abdest bozucu haller anlamına gelir. Bir kimsenin ibadet konusunda özürlü sayılabilmesi için özrünün, bir namaz vakti içinde abdest alıp namaz kılacak kadar bile kesilmemesi ve her namaz vaktinde en az bir defa tekrarlaması gerekir. Özür hali, sebebin tam bir namaz vakti süresince kesilmesiyle ortadan kalkar. Özürlü kimse her namaz vakti için abdest alır. Zira Hz. Peygamber özürlü bir kadına böyle yapmasını bildirmiştir. Selametle kalınız....

 3. KeskeveBelki
  Üye
  anlayamadım dedıgınızı yanı ben her gaz cıktıgı an abdest mi yenilemeliyim? abdest alır almaz gaz baslıyor o zaman ben hıc banyodan cıkmamalıyım her dakika gaz sorunum var

  Cevap verecek yok mu ?

 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  Gaz kaçırmak gusül abdestini bozmaz. Namaz vakti normal abdest alır ve ibadetinizi yaparsınız.

 5. 1stwarrior
  Devamlı Üye
  Kardeş adam sana demek istemişki her vakit için 1 abdest alsan yeterli. 2. abdesti almana gerek yok gazın geldikten sonra. Mesela öğlen namazı için abdestini aldın gaz problemin oldu, öğlen namazını kılabilirsin abdestli gibi. Ancak ikindi vakti geldiğinde tekrar abdest alabilirsin. Özürlü sayıldığın için 5 vakit yani günde 5 namaz abdesti alman yeterli.

 6. haci
  Özel Üye
  bir arkadaş vardı oda hiç ikinçi vakte abdestini tutamazdı her namaz vakti abdest alırdı bu normaldır .ne güzel her vakit abdestini tazeleyerek şüpheyede düşmemiş olur insan.

 7. KeskeveBelki
  Üye
  Bu linkte bozulur denmis?

  http://www.mumsema.org/fetva-soru-ve-cevaplari/177585-sessiz-ve-kokusuz-yellenmek-abdesti-bozar-mi.html

+ Yorum Gönder