+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kalbi mühürlenmişe yardım edebilmek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. bir-kul
  Üye
  Reklam

  Kalbi mühürlenmişe yardım edebilmek

  Reklam

  Kalbi mühürlenmişe yardım edebilmek Mumsema Selamun aleyküm . Siteyi bir kaç saattir geziyorum çok güzel bilgiler var allah razı olsun . Yeni üye oldum . Bir soru sormak istiyorum .

  Kalbi mühürlenmiş olduğunu düşündüğüm bir arkadaşım var . Allahın ve peygamberlerin varlığına inanıyor . Fakat ayetleri sorguluyor .Dinleri sorguluyor. Kimseye zararı olmayan yalanı sevmeyen insanlara yardım eden iyi bir insan .Alkol kullanıyordu . Israrımla bıraktı . Dün gece abdest aldı ve kuran mealini okumaya başladı . Fakat bazı ayetleri sorgulamaya başladı .Verdiğim cevaplara yeni sorular soruyor . İşin içinden çıkamıyorum. Ona yardım etmek istiyorum . Bu mümkünmüdür ?

 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Kalbi mühürlenmişe yardım edebilmek


  Reklam


  Kalbin mühürlenmesini biz bilemeyiz önce onu belirtelim.
  Arkadaşın dini yanlış yerden öğreniyor, meal okuyarak din öğrenilmez.
  Okumak istiyorsa okusun ama anlamadığı, sorguladığı ayet hangisidir bize konu olarak yollayın ona cevap verelim.

 3. bir-kul
  Üye
  Mesela , bakara suresini okudu dün . Ne kadar güzel bir dinimiz var ne güzel ayetler var diyorum .Evet bende birçok şeyi seviyorum . Ama sevmediğim şeylerde var diyor . Mesela Ey iman edenler! Öldürülen kimselerin hakkını almak için size kısas farz kılındı. Bunu sorguluyor . Neden diyor öldürmeyi farz kıldı diyor. Neden bir çok mezhep var. Hepsi ayrı şeyler söylüyor . Birinde yapabildiğini diğerinde yapamıyorsun ,Neden bir çok peygamber var , En iyi hocalar bile kuranı farklı yorumlayabiliyor , herkes istediği gibi müslümanlık yapıyor diyor. Müslümanlar müslümanlarla evlenebilir bazı durumlarda diğer dinlerle evlenebilir diyorum . Ama kuranda müşriklerle evlendirmeyin diyor. Müşrik allaha inanmayan demektir diyor. Ben allaha inanıyorum müşrik değilim diyor. Benimde çok fazla bilgim olmadığından cevap vermekte tıkanıyorum . İnanın iyi bir insan olmasa ona yardım etmek için uğraşmam . Çok iyi bir insan. İş ortamı olsun arkadaş ortamı olsun bozuk çevreler . Ona doğru yolu gösterecek kimsenin olmadığını düşünüyorum .

 4. bir-kul
  Üye
  Onu nasıl yönlendirebilirim . Benim düşüncelerimi önemsiyor ve deneme yoluna gidiyor . bazi hayir gibi gorunen seylerin altinda ser ,ser gibi gorunen seylerin arkasinda da hayir vardir . belki de hayırlı olur ona yardımım .

 5. Şema
  el-âsa limen âsa
  Mesela Ey iman edenler! Öldürülen kimselerin hakkını almak için size kısas farz kılındı. Bunu sorguluyor . Neden diyor öldürmeyi farz kıldı diyor
  Haksız yere Öldürülen kişi babası annesi kardeşi olsa aynı şeyi düşünür mü acaba?
  Allah Teala, insan öldürmeyi çok aşırı çirkin bir durum kabul ettiği için cezasını ağırlaştırmıştır.
  Ölüme karşı ölüm (ama öldürme işini sadece İslam devleti yapar, şahıslar yapamaz, yoksa kan davasına döner)
  Neden bir çok mezhep var. Hepsi ayrı şeyler söylüyor . Birinde yapabildiğini diğerinde yapamıyorsun
  Mezhep nedir bilseydi karşı gelmezdi hepsi cehaletten.
  Mezheplerde sadece ayrıntılarda ihtilaf var, bunlarda sorun değil dilediğini seçebilirsin. Hanefi maliki şafii hanbeli....
  Bütün mezheplerde namaz var oruç var hac var zekat var, şirk yasak, adam öldürmek yasak, zina yasak, içki yasak, gıybet yasak vs...
  MEZHEPLERİN İHTİLAF ETTİĞİ KONULAR SADECE KURANDA VE HADİSLERDE OLMAYAN VEYA TAM ANLAŞILMAYAN KONULARDIR.

  Neden bir çok peygamber var
  Bütün Peygamberlerin gönderilme amacı ve anlattıkları aynı bunu bilmiyor mu?
  Her yeni gelen nesillere yeni bir Peygamber gönderilmesi Allahın bize olan şefkatinden dolayıdır.

  ----------------
  Doğrusu arkadaşın nerden besleniyor neden dini uygun kişilerden öğrenmiyor merak ettim.

  Nurettin Yıldız Hoca sohbetlerini mutlaka izlet.

 6. bir-kul
  Üye
  Allah razi olsun. Beslendigi birsey yok tembellikten sanirim. Kendisini dini sohbetlere yonlendirecegim . Cevap bulamadigi sorulari insallah imani guclu hocalarimizdan bulacaktir. Yok devam ederse de . Bir musluman olarak uzerime dusen gorevi yaptigimdan vicdanim rahat edecektir. Bazen neden boyle insanlar beni buluyor diyorum. Ama her ser de bir hayir vardir. Bende bircok sey ogreniyorum yardim etmek isterken. Allah razi olsun musluman kardesim. Hayirli geceler.

+ Yorum Gönder
guçlu olmak ve gorunmek için dualar