+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namaz ve Söz Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Sofiye33
  Üye
  Reklam

  Namaz ve Söz

  Reklam

  Namaz ve Söz Mumsema Ben tovbe aldim, namazlarimi kiliyor, rabita yapiyor ve virt cekiyorum.. Çok huzurluydum.. Bir gun sabah namazina kalkamadim sonra çok üzüldüm.. Arastirdim ve kaza ettim sonra Allah' imdan af diledim ağladim dua ettim, bir daha hiç bir vakti kaçirmiycam diye soz verdim.. Sonra bir hafta boyunca hic kacirmadim cok huzurluydum, ne dua etsem kabul oluyo ve çok fazla bereketli nimete sahip oluyordum.. Bu gun sabah namazi icin vaktinden erken bir vakitte uyandim, vakit girince uyanirim dedim geri yattim, sonra 2-3 kere daha uyandim en sonunda uyumuşum, bir uyandim vakit geçmiş.. Bugun gune çok kotu basladim, kotu olaylar yasadim ve vakit uygun olunca hemen kaza ettim, Allah'im affetsin diye dua da bulundum.. Peki şimdi ne yapmaliyim? Hem sabah namazina uyanmadim hem de Rabbime verdiğim sozu tutmadim.. :-(

 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Namaz ve Söz


  Reklam


  Mazeretten dolayı sabah namazına uyanamamak günah değildir. Uyanır uyanmaz kazasını kılın.
  Efendimiz (sav) de uyu kalmış ve namazı kaçırmış. bunlar normaldir yapacak bir şey yok.
  Kötü olan tedbir almayıp kalkmaya çalışmamaktır.


  Ebu Bekir ibnü'l-Arabi'ye göre Rasulüllah (s.a.s) yolculuklarında, üç defa uyuyarak, sabah namazını ashab-ı kiramla kaza etmiştir. Bunlardan birisi Hayber Gazası dönüşüdür. Ebu Hüreyre'den nakledildiğine göre, Allah'ın Rasulü konaklama yerinde, uyku basınca istirahate çekilmiş ve Bilal (r.a)'e kendilerini sabah namaz için uyandırmasını bildirmiştir. Bilal, nafile namaz kılmış, sabah yaklaşınca da, hayvanına dayalı olarak uyuya kalmış.

  Güneş yüzlerine vuruncaya kadar aşırı yorgunluktan ne Rasulüllah (s.a.s) ve ne de sahabeden hiçbiri uyanmamışlardı. İlk uyanan Rasulüllah olmuş ve Bilal'ı uyarmıştır. Kafilenin ilerlemesinden bir müddet sonra Ashab'a abdest almaları emredilmiş, Hz. Peygamber (s.a.s) iki rek'at namaz kılmış, sonra Bilal kamet getirmiş ve sabah namazı cemaatle kaza edilmiştir. Sonra Allah elçisi şöyle buyurmuştur:

  "Her kim namazını unutursa, onu hatırladığı zaman hemen kılsın. Çünkü, Allah: "Beni anman için namaz kıl." (Taha, 20/ 14) buyurdu." (Müslim, Mesacid, 309; Ebu Davud, Salat, 11; Tirmizi, Tefsiru Sure, 20; İbn Mace, Salat, 10; Ahmed b. Hanbel, Müsned, IV, 47).

+ Yorum Gönder