+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Evlilikten korkuyorum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. NurIsik
  Üye
  Reklam

  Evlilikten korkuyorum

  Reklam

  Evlilikten korkuyorum Mumsema Kardesler,

  Yillarca evlenebilmek icin cok dua ettim ve nice geceleri agliyarak gecirdim. Ilk defa görücü usülüne gittim ve malesef olmadi. Evlenebilmem icin daha para biriktirmem gerekiyor. Bu gidisle 1,5 - 2 yil sonra anca yeniden görücü usülüne cikabilirim. Fakat o ilk görücü usülünden bugüne kadar icimde bitmez bilmeyen evlenme korkusu var. Simdi su hususlar var:
  1) Kendim bugüne kadar cok yalniz yasadim. Gece gündüz calismaktayim. Disari hayatim ve görüstügüm arkadaslarim yok.
  2) Cok sakin bir insanim. Görücü usülünden sonra en gec 3 ay sonra evlenmem gerekir, fazlasini kaldiramam.
  3) Bekar ölmekten korkuyorum.

  Yani birden bire beni korku kapladi. Kalbimi ve zihnimi cok mesgul ediyor. Gece gündüz dua ediyorum, birseylerle mesgul oluyorum, fakat yine bu düsünceler bastiriyor. Avrupada yasadigim icin, etrafimda tedavi olabilecegim herhangi bir Müslüman psikolog'da yok.

  Napicam bilmiyorum

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Evlilikten korkuyorum


  Reklam


  Değerli kardeşimiz: Dinimizde evlenmenin şer'i delilleri, Kur'an-ı Kerim, hadisler ve ümmetin icması ile sabittir. Evlilik fıtri bir olgudur. Bazı insanlar evlenmekten korkar, bu normal bir durum, ama bu korkularının iki nedeni vardır birincisi maddi ikincisi ise manevi yöndendir. Maddi olarak evlenmekten çekinen insanlar Allah'ın Rezzak olduğuna yeteri kadar iman etmemişlerdir. İnsan asla evlenmekten korkmamalıdır. İbni Mes'ud (ra) "Allah huzuruna bekar olarak varmaktan sakınıp ömrümden on gün kaldığını bilsem evlenmeyi tercih ederim" demiştir. (İhya 2/63) Sizlere evlilik ile ilgili Muhterem Nureddin yıldız Hocamın tavsiyelerini evlilik ile ilgili sohbetlerini dinlemenizi tavsiye ediyorum.

 3. NurIsik
  Üye
  Merhaba kardesim,

  Ben evlilik hakkinda cok dinledim ve okudum. Hatta Nureddin Yildiz Hocamida dinledim. Evet, bende Rabbim Rezzaktir diye görücü usülüne ciktim. Fakat Avrupada birikintiniz, paraniz olmadan evlenmeniz zor. Yalniz dügün masraflari bile cok fazla. Ben evlenmeyi cok istiyorum, cok dua ettim. Fakat neden birden icime böyle korkular girdi bilmiyorum. Evlenememekten korkuyorum. Gecinememekten korkuyorum.

 4. Molla_Efdal
  ملا افدال
  Bu konu yüz yüze konuşulması gereken bir mesele. Biz buradan ne kadar söz söyelesekte biri ile bu meseleyi yüzyüze konuşmanız gerekmektedir. İl ve ilçe müftülüklerine danışarak sorununuz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

+ Yorum Gönder