+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ezel ile ebedi, “bir an” olarak buldu. Başlangıcı ve sonu bir noktada birleşmiş gördü. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. r1dv4n06
  (Cezalı)
  Reklam

  Ezel ile ebedi, “bir an” olarak buldu. Başlangıcı ve sonu bir noktada birleşmiş gördü.

  Reklam

  Ezel ile ebedi, “bir an” olarak buldu. Başlangıcı ve sonu bir noktada birleşmiş gördü. Mumsema İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
  Resulullah, Mirac gecesinde zaman ve mekân dairesinden çıktı. Ezel ile ebedi, “bir an” olarak buldu. Başlangıcı ve sonu bir noktada birleşmiş gördü. Cennete gidecekleri Cennette gördü. (1/283) Zaman ve mekan dairesinden çıkınca her şey bir anda mevcut mudur ?


 2. Ebu Renas
  Allah'ın rahmetine muhtaç

  Cevap: Ezel ile ebedi, “bir an” olarak buldu. Başlangıcı ve sonu bir noktada birleşmiş gördü.


  Reklam


  Dünyada ki bilim sınırlarını biz kendi zihnimizle algılamak için belirli birimlerle ve sınırları kabul ederek başlamışız insanoğlu olarak.. örneğin aramızdaki mesafe 100 metre olsun ve elimde bir taş olduğunu var sayalim o taşı sana fırlattığımda o taşın sana çarpması için aramızdaki 100 metrelik kısmın yarısını alması gerekli yani 50 metrelik kısmı ve 50 metrelik kısmıda alabilmesi içinde 25 metrelik kısmı alması gerekli bu şekilde adım adım gidersek taşın matematiksel olarak alacagi mesafe hiçbir zaman sıfır olmaz o zaman taş sana çarpmadımı ? buna cevap bualamayan fizikçiler 100 yıl birşey yapamamiş bir matematikçi çikip limit kavramını üretip sayı sıfıra yaklaşiyorsa çok küçük olduğu için sıfır kabul etmiş ve fizik bilimi bu kabul üzerine devam etmiş.

  burdan çıkarılacak sonuç beşerin ürettiği bilim de sınırlı ve sorunludur. Ve bu sorunları aşmak içinde kabuller oluşturulmuş üzerinede bilim ilerlemiş.Kanitlanmasi gerekmeyen kabullerede Aksiyom denmiş bilimde..

  İslam dininde görmeden iman var biz buna dindeki Aksiyom diyebiliriz.Ve kafamızın almıyacaği çok sey var sorgulamak bizi bir sonuca götürmez.hz. İbrahim a.s gibi Allah a soru sorma lüksümüz olmadığı için Bilimde olduğu gibi sorularımıza cevap aramak yerine sinavda olduğumuzu bilip aksiyom kabul edip ilerliyecez yoksa fizikçiler gibi 100 yıl oturacaz. Rabbimiz ilerlemizin yolunuda yani Allahın rizasına giden yoluda Enfal 64 ve Ahzâb, 33/36.(tabi bir çok ayette geçiyor) de tanımlamış özetle kuran ve sünnet (ehli sünnet vel cemaat) yolunda gitmek..

  Hani İbrahim, “Rabbim! Bana ölüleri nasıl dirilttiğini göster” demişti. (Allah ona) “İnanmıyor musun?” deyince, “Hayır (inandım) ancak kalbimin tatmin olması için” demişti. “Öyleyse, dört kuş tut. Onları kendine alıştır. Sonra onları parçalayıp her bir parçasını bir dağın üzerine bırak. Sonra da onları çağır. Sana uçarak gelirler. Bil ki, şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.BAKARA-260

  Ey Peygamber! Sana ve sana tabi olan mü’minlere Allah yeter.Enfal 64

  Allah ve Resûlü bir iş hakkında hüküm verdikleri zaman, hiçbir mü'min erkek ve hiçbir mü'min kadın için kendi işleri konusunda tercih kullanma hakları yoktur. Kim Allah'a ve Resülüne karşı gelirse şüphesiz ki o apaçık bir şekilde sapmıştır.Ahzâb, 33/36. Ayet .


  UYARI:İMAN ETTİĞMİZ HUSUSLARDAKİ SORULARA CEVAP ARAMAK YERİNE KABUL EDİP İLERLİYECEZ.KURAN VE SÜNNETE HAYATAIMIZA GEÇİRİRKENDE ÖĞRENDİĞİMİZ AYET VE HADİSLERE GENEL BAKIŞIMIZDA ŞÜPHE YERİNE MERAK EDİP ÖĞRENİP HAYATA TATBİK EDİP ETRAFIMIZDAKİ İNSANLARDA İSLAMA VE KARDEŞLİĞE DAVET OLMALI..


  SELAM VE DUA İLE..

+ Yorum Gönder