+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ahirette çocuğu olmayanlar Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Sabri
  Devamlı Üye
  Reklam

  Ahirette çocuğu olmayanlar

  Reklam

  Ahirette çocuğu olmayanlar Mumsema Dünyada çocukları olmayan karı kocaların ahiretteki durumu nedir?

  Allah (cc) onlara sabrettikleri için bol mükafat ve çocuk verecek diye biliyorum doğru mu?
  İbn Kayyımın cennetteki hayat kitabında cennette herkese çocuk nasip olacak yazıyordu
  siz ne dersiniz?

 2. Ebu Renas
  Allah'ın rahmetine muhtaç

  Cevap: Ahirette çocuğu olmayanlar


  Reklam


  Bir müslümanın en büyük kaygısı ve hedefi Allahın rızasına kavuşup Ahirette cennetle müjdelenmek ve bunun dışındaki herşeyi de dünyada bizim için bir sınav aracı olduğunu bilip.Buna göre hareket etmesi gereklidir.Tabi bunu söylemek kolay sen böyle bir durumda olsan ne yapardın sabredebilirmiydin Allah bilir ama doğrusu bu kardeşim...

  Selam ve dua ile..  17 - Gökten bir su indirdi de vadiler, kendi miktarlarınca sel olup aktılar. Sel de suyun yüzüne çıkan bir köpük yüklendi. Bir zinet eşyası veya bir değerli mal yapmak için, ateşte üzerini körükledikleri madenlerden de onun gibi bir köpük meydana gelir. İşte Allah hak ile batılı böyle çarpıştırır. Fakat köpük atılır gider, insanlara faydası olan ise yerde kalır. İşte Allah böyle misaller verir.

  18 - Rablerinin emirlerine uyanlar için daha güzeli vardır. O'na itaat etmeyenler ise, yeryüzünde bulunan ne varsa hepsi kendilerinin olsa da onu ve bir o kadarını bütünüyle kurtuluş fidyesi olarak verirlerdi. İşte onlar, hesabın kötüsü kendileri için olanlardır. Varacakları yer de cehennemdir. Orası da ne fena yataktır.

  19 - Şimdi Rabbinden sana indirilenin gerçekten hak olduğunu bilen bir kimse, kör olan bir kimse gibi olur mu? Fakat bunu ancak üstün akıllı ve temiz vicdanlı kimseler idrak ederler.

  20 - Onlar ki, Allah'ın ahdini yerine getirirler ve antlaşmayı bozmazlar.

  21 - Ve onlar ki, Allah'ın riayet edilmesini emrettiği şeye riayet ederler ve Rablerine saygı gösterirler ve hesabın kötülüğünden korkarlar.

  22 - Rablerinin rızasını kazanmak arzusuyla sabrederler ve namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan gizli ve açıkça Allah yolunda harcarlar ve çirkinlikleri güzelliklerle yok ederler. İşte bunlar, bu hayatın akibeti kendilerinin olacak olanlardır.

  23 - Adn cennetlerine girecekler, atalarından, eşlerinden ve zürriyetlerinden salih olanlarla birlikte olacaklar. Melekler de her kapıdan yanlarına girip şöyle diyecekler:

  24 - "Sabrettiğiniz için size selam olsun. Ahiret yurdu ne güzeldir!"

  25 - Allah'ın ahdini misak ile belgeledikten sonra bozanlar ve Allah'ın birleştirilmesini emrettiği bağlantıları koparanlar ve yeryüzünü bozguna verenler varya, işte lanet olsun onlara! Ve yurdun kötüsü de onlaradır.

  26 - Allah, dilediği kimseye rızkı genişletir de, daraltır da. Onlar ise dünya hayatı ile ferahlanmaktalar. Oysa düna hayatı ahiret hayatının yanında bir yol azığından ibarettir.

  27 - Yine o iman etmeyenler diyorlar ki: "Ona Rabbinden bir âyet indirilseydi ya." De ki: "Hakikaten Allah, dilediğini şaşırtır ve kendisine gönül vereni de hidayete erdirir."

  28 - Onlar, iman etmiş ve kalbleri Allah zikriyle yatışmış olanlardır. Evet, iyi bilin ki, kalbler Allah'ın zikri ile yatışır.

  29 - Onlar ki, iman etmişler ve salih ameller işlemişlerdir, ne mutlu onlara, varacakları yer de ne güzeldir!


  RA'D/17-29

+ Yorum Gönder