+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Enfal suresi 65_66 ayetler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. can isa
  Üye
  Reklam

  Enfal suresi 65_66 ayetler

  Reklam

  Enfal suresi 65_66 ayetler Mumsema allah sizden razı olsun sorum enfal suresi 65_66 . bu ayetlerde sizden 20 kişi 200 kişiye 100 kişi 1000 kişiye galip grlir diyor öbür ayette ise 100 kişi 200 kişiye 1000 kişi 2000 kişiye galip gelir diyor bunu açıklar mısınız kalbimin rahat etmesi için normalde 66 . ayette 100 kişinin 1000 kişiye 1000 kişinin 10000 kişiye galip gelmesi lazım değil mi

 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Enfal suresi 65_66 ayetler


  Reklam


  65. Ev peygamber! bütün gücünle mü'-minleri müşriklere karşı savaşa teşvik et. "Bu, mü'minlerden herbir topluluğun, kendilerinden on misli fazla olan topluluğa galip geleceğine dair Yüce Allah'ın güzel bir va'didir. Yani, ey mü'minler! Eğer sizden savaşın sıkıntılarına sabreden yirmi kişi bulu*nursa Allah'ın yardım ve desteği ile düşmanlarından iki yüz kişiye galip gelir, Sizden yüz kişi bulunursa karşılaşmada sabretmek şartıyla- Allah'ın izniyle kafirlerden bin kişiye galip gelir.Bu "Bâ" harfi sebebiyet ifade eder. Yani bunun sebebi şudur: Kâfirler câhil bir topluluk oldukları için Allah'ın hikmetini anlamaz*lar, zafere götürecek yolu ve sebebini bilmezler. Onlar inanmaksızm ve sevabını beklemeksizin savaşırlar. Onun için de mağlup olurlar. İbn Abbas şöyle der: müminlerden bir kişinin düşmandan on kişi karşısında direnmesi farz idi. Sonra bu onlara ağır gelince bu hüküm nash edildi. Bundan sanra bir kişinin iki kişi karşısında direnmesi farz oldu.

  66. Şimdi Allah, size meşakkat veren şeyleri sizden kaldırdı. Sizin zayıf olduğunuzu bildi de, savaş işinde size acıdı. Sizin içinizden savaş alanında sabırlı olan yüz kişi bulunursa, bunlar iki yüz düşmana galip gelirler. Sizden, savaş alanında sabırlı bin kişi bulunursa, Allah'ın izni ve kolaylaştırması ile düşmandan iki bin kişiye galip gelir. Bu ifade, savaşta sebat göstermeye teşvik etmekte ve zafer müjdesi vermektedir. Yani, Allah koruması, gözetmesi ve yardımıyle sab*redenlerin yanındadır. Allah kiminle beraber olursa, galip gelecek olan O'dur.

+ Yorum Gönder