+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bali haram mıdır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. celikihsan87
  Devamlı Üye
  Reklam

  Bali haram mıdır

  Reklam
 2. sitare
  ...demincek

  --->: Sorun Cevap Vereyim (2)


  Reklam


  Keyif verici maddeler , uyarıcı yatıştırıcı etkileri sebebiyle kullanılmakta; ancak ruhsal, davranışsal, gelişimsel bozukluklara yol açmaktadır. Halbuki insanları iyiye, doğruya, en güzele götüren İslâm dini, bütün zararlı şeyleri yasaklamıştır.İyiliği emreden ve kötülükten alıkoyan İslâm, uyuşukluğu, gevşeme ve bilinç bozukluğunu, tabii olmayan uyarılmayı caiz görmez.
  İslâm'da sarhoşluk veren "içki"ler yanında her türlü uyuşturucu yasaklanmıştır. Çünkü bunlarda da sarhoş edici özellik vardır. Âyeti kerimede: "Ey inananlar! İçki, kumar, putlar ve fal okları şüphesiz, şeytan işi pisliklerdir. Bunlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz" (el Mâide 3/90) ve hadislerde genel olarak sarhoşluk veren sıvı veya katı bütün maddelerin içilmesi, kullanılması yasaklamıştır. "Sarhoşluk veren her içki haramdır" (Buhâri, Vırdû, 81, Eşribe 4, 10; Müslim, Eşribe, 67-68); "Çoğu sarhoşluk veren şeyin azı da haramdır" (Ebû Dâvud, Eşribe, 5: Tirmizî, E,fribe, 3);

  "Her sarhoşluk veren fey içki (hamr) hükmündedir ve her sarhoşluk veren fey haramdır" (Müslim, Eşribe, 7375; Buharî, Edeb, 80)


 3. sitare
  ...demincek
  Alıntı mücteba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  evet...bali kelimesini biraz açarmöısınız? mümkünse...
  bali tinerle aynı anlama gelebilmekte. özellikle malesef sokak çocuklarının keyif amaçlı başlayıp bir müddet sonra da bağımlı oldukları kimyasal bir madde. tiner uhu gibi maddelerdeki çekici kokunun kaynağı..

+ Yorum Gönder
bali haram mi