+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kurbanı kadının adına kesmek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. infak
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kurbanı kadının adına kesmek

  Reklam

  Kurbanı kadının adına kesmek Mumsema selamun aleyküm hocam bi sorum olcaktı:
  bir evde erkek dururken karısının üstüne kurban kesebilirmi yani erkek kendi adına kesmiyo hanımının adına kesiyo bu doğru olur mu?

 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: Sorun cevap vereyim


  Reklam


  Alıntı ergül Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  selamun aleyküm hocam bi sorum olcaktı:
  bir evde erkek dururken karısının üstüne kurban kesebilirmi yani erkek kendi adına kesmiyo hanımının adına kesiyo bu doğru olur mu?
  ve aleykumusselam ve arhmetullah ergül kardeşim

  mal edinme konusunda kadın ve erkek aynı haklara sahiptirler.
  Kurban kesmek asli ihtiyacı dışında kesmeye gücü yetene vaciptir (şafii ye göre sünneti muekkede)

  mal varlığı kimin ise o onun kesmesi gerekir. ama eşini veya bir başkasını vekil ederek kestirebilir bunda dinen caizdir.

  Kurban Ailede Kimin Adına Kesilir?

  Hanefi âlimlerinin görüşlerine göre, aile içinde, şahsı adına kimin serveti varsa kurban onun adına kesilir. Aile içinde her zengin şahıs, kendi adına kurbanını kesmekle mükellef olur. Ailede kendi adına serveti bulunmayanların ise hiçbirine kurban gerekmez. Yani zengin olmayan aile fertleri kurbanla mükellef olmazlar...

  Diyelim ki servet, aile reisinin şahsına aittir. Öyle ise kurban borçlusu da servetin sahibi olan aile reisidir. Aile içinde serveti olmayan ötekilerin kendi adlarına kurban kesme mecburiyetleri söz konusu olmaz.

  Bu sebeple de serveti olmayan aile fertlerinin kurbanı kendi adlarına kestirmek istemelerine gerek olmaz. Çünkü böyle bir mükellefiyetleri söz konusu değildir. Bilindiği üzere borç kimin ise ödeme mecburiyeti de ona aittir. Borcu olmayanın ödeme mecburiyeti de olmaz. Hanefi mezhebinin gereği budur


+ Yorum Gönder