+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Mezhep değiştirip hacca gitmek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. suara
  Devamlı Üye
  Reklam

  Mezhep değiştirip hacca gitmek

  Reklam

  Mezhep değiştirip hacca gitmek Mumsema hocam safi mezhebinde olan kisiler hacca giderken mezhep degistirip hanefi olarak hacca gidildigi hakkinda bilgi cok acilde ben biraz mezhepler konusunua bakmaya calistim ama tamamini okuma sansim yok suan cevabinizi bekliyorum

 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: Sorun Cevap Vereyim (2)


  Reklam


  Alıntı suara Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  hocam safi mezhebinde olan kisiler hacca giderken mezhep degistirip hanefi olarak hacca gidildigi hakkinda bilgi cok acilde ben biraz mezhepler konusunua bakmaya calistim ama tamamini okuma sansim yok suan cevabinizi bekliyorum
  Bazı konularda hanefiler, şafii mezhebini, de şafiilerde, hanefi mezhebini taklid ediyor bunda bir sakınca yok.

  ama tüm şafiiler hanefi oluyor ifadesi yanlış.

  bir örnek vereyim: Şafii mezhebine göre, nikahı düşen birine ten'in değmesi abdesti bozar. bu konuda hanefi mezhebini taklit ederler. yani yabancı birine dokunduklarında abdest tazelemek zorunda kalmazlar.

 3. suara
  Devamlı Üye
  o zaman istedikleri zaman mezhep degistirebilir anlamina mi geliyo mesela abdest alirken niyet ederken safi mezhebine gore diye mi niyet edecek o zaman durum keyfiyete mi bakiyo yoksa duruma gore degisiyomu .

 4. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  suara kardeşim, istanildiği konuda mezhep taklit edildiğinde sadece konuda uyar. bir meslede taklid ettğinde tüm mezhep kurallarını bilmesi/uygulaması gerekmez.

+ Yorum Gönder