+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Mumin 103 Meali ile ilgili Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Kaan Aykas
  Üye
  Reklam

  Mumin 103 Meali ile ilgili

  Reklam

  Mumin 103 Meali ile ilgili Mumsema MUMİN 103 - Kimlerin tartıları hafif gelirse, işte onlar da kendilerini ziyana sokanlar, cehennemde sürekli kalanlardır. (S.Ateş)
  Selamün Aleyküm.Yıllardan beri ben : Allaha,ayetlere inanan bir kişinin günahları ağır gelirse bir süre cehennemde kaldıktan sonra cennete gidebileceğini zannediyordum.Nerden duydun demeyin hatrımda değil bilinçaltımda ama eminim defalarca duydum.Meallerde de cehennemden cennete geçiş görmedim.

  Sorum açık günahları ağır gelen bir Müslüman cehenneme gittikten bir süre sonra cennete geçermi ?

 2. #UguR
  Devamlı Üye

  Cevap: Mumin 103 Meali ile ilgili


  Reklam


  Cehennemde cezasını çektikten sonra Cennet'e girebilir diye bilmekteyim. Bu bilgi doğrumu değilmi malesef bir bilgim yok.

 3. Kaan Aykas
  Üye
  Arkadaşım bende öyle biliyordum.Şu an aklımda değil ama hayatım boyunca birçok kez farklı farklı yerlerden öyle veya böyle duydum.Ama ona işaret eden bir ayet bulamadım.Şu şekilde bir hadis buldum internette ararken
  “Cennetlikler cennete, cehennemlikler de cehenneme girdikten (ve ancak Cenab-ı Hakk’ın bildiği bir müddet geçtikten) sonra Allah: ‘Bir hardal tanesi kadar imanı olanları cehennemden çıkarın’ buyuracak ve çıkarılacaklardır…” (Buharî, İman, 15; Müslim, İman, 147-149).

  Ama bu hadis ayet ile çelişiyor.Bilen varmı acaba cehennemden sonra cennete gidilebileceğine dair ayetlerde bir işaret.

 4. Kaan Aykas
  Üye
  Arkadaşlar soru güncel cevap yok

 5. nahidee
  Üye
  Selamünaleyküm. Bu ayette anlaşılamayacak bir durum yoktur. Önceki ayetlerle (99’dan itibaren) beraber okuduğunuzda anlam daha kolay ortaya çıkar. İkinci bir husus da şudur: Orada bir tartıdan söz edilmektedir. Bu tartının malzemesi sadece namaz ve diğer hasenat ya da sadece mesela alkol gibi bir haram değildir ki! Tartılırken hasenat arasında iman da bir yer alacak, küfür de bir yer alacak. Böylece terazisinde iman bulunmayan batmış olacak. Meseleye böyle bakınız. Allah Teâlâ akıbetimizi hayretsin, imanımızı muhafaza buyursun. Dualarınızı bekleriz. ((( Nureddin yıldız))) hem siz de surenin sonraki ayetlerini okuyun anlarsiniz..bi de mümin değil müminun suresidir ,....

 6. Kaan Aykas
  Üye
  Sonuç nedir ? Allaha/ayetlere/kıyamet gününe inanan bir müslüman cehennemden sonra cennete gidebilirmi?
  TEŞEKKÜRLER

 7. nasih
  Üye
  Müslüman cehenneme gittikten bir süre sonra cennete geçermi ?
  Kur'anın en büyük müfessiri Allahın Rasuludur ve bu konuda onlarca hadis var.
  Günahkar Müslümanı Allah dilerse affeder dilerse dilediği miktarda cezasını çektirir sonra cennete koyar.

 8. Misafir
  Essalam Aleykum ve Rehmetullahi ve berekatuhu. Guzel kardeslerim Allahu teala tam 53 ayetde Cehenneminde Cennetinde ebedi oldugunu buyuruyor. Bu Ayetde bunlardan biridir. NE YAZIKKI insanlarin cou bunu bilmiyor. Yunus 7 8 de Allah teala Allaha ulasmayi (yani Ruhunu Allaha ulasdirmayi dilemeyenlerin ) dunya hayatindan razi olanlar ve ayetlerdeb gafil olanlar oldugunu gidecekleri yerinde Cehennem oldugunu buyuruyor. Ali imran 73 de Bakara 120 de Hidayetin Allaha ulasmaq oldugunu goruyoruz. Allaha ulasacak olan Ruhumuzdur. ANKEBUT 5 6 da Allaha ulasmayi dileyenlerin (yasarken Ruhlarini Allaha ulastirmayi diletenlerin ) Cennete gidecekleri goz onunde. Sevgili Kardeslerum Allah bizi sadece mutlu olmaqcin yaratdi. Sadece bir dilekle Ya Rabbi bende senin Bize 12 ayetde farz buyurdugun Emri yerine getrmeek Ruhumu olmeden once sana ulastirmak istiyorum. Eger bunu kalbden dileyrmiyorsam sen bunu kalbime indir. Bu dileyi kalbden sicacik wekilde Allaha ulasdigini yapa bilirsen o zamab Her sey o kadar guzel olurki. Bir dilek. Ne kaybedersinizki sevgili kardeslerim. Sizleri cokkk ama cokkk seviyoruz Kalbimzden insaAllah.

+ Yorum Gönder