+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İzinsiz belediye eşyası kullanmak haram mı helal mi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. user56
  (Cezalı)
  Reklam

  İzinsiz belediye eşyası kullanmak haram mı helal mi ?

  Reklam

  İzinsiz belediye eşyası kullanmak haram mı helal mi ? Mumsema Şimdi hocam belediyenin kullanmadığı bir arazi var 200 bin metre kare biz orayı kiralıcaz ama gidiğ gelmek yerine direk izinsiz oraya yonca ekicez belediyede bize orayı kiralamak zorunda kalacak eğer bi sıkıntı varsa vazgecicez ama bizden başka talipli yok o arsaya kesin bize kiralıcak baş vursak ama biz izinsiz oraya ekcez belediyede direk bize kiralıcak

 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: izinsiz belediye eşyası haram mı helal mi ?


  Reklam


  Belediye arazisi demek milletin devletin arazisi demektir.
  Mal kime ait olursa olsun sahibinden veya yetkilisiden izin almadan kullanmak caiz değildir.
  İzin alıp helal yolla kullanmak varken neden haram yola tenezzül ediyorsunuz

 3. Şema
  el-âsa limen âsa
  HZ. ALİ* VE HIRSIZ HİKAYESİ

  Hz. Ali (ra)bir gün mescide geldi.Mescidin kapısında bir adam duruyordu.Hz. Ali, bu adamdan, kendisi mescitten çıkana kadar bineğini beklemesini istedi.Hz. Ali mescide girdikten sonra,adam hayvanın yularını alıp kaçtı. Hayvanı orada başıboş bırakıverdi.

  Hz. Ali mescitten çıkarkan elinde iki dirhem para vardı.Adamı yaptığı yardımdan dolayı ödüllendirmek istiyordu.Fakat birde ne görsün; hayvancağız tek başına ,hem de yuları çalınmış olarak kapıda bekliyor.Yapacak bir şey yoktu.

  Hz. Ali evine döndü.Daha sonra, yanında çalışan çocuğu yeni bir yular alması için çarşıya gönderdi.Çoçuk iki dirheme bir yular aldı.Hz. Ali yuları görünce şaşırdı.Bu yular , çalnan yular değil miydi?Hırsız onu çoçuğa iki dirheme satmıştı.Bunu gören Hz. Ali şöyle dedi:

  “İnsan, sabretmemekle sadece,helal olan rızkını harama çevirir.Asla, kendisine edilen rızkı arttıramaz”

 4. user56
  (Cezalı)
  Benim sorum yanlış anlaşılmış galiba tekrar sorucam acık bir şekilde

  Şimdi belediyenin bir arazisi var belediye bu araziyi kullanmıyor herhangi bir projesi ve araziye talipli yok
  Biz o araziyi belediyeden kiralıcaz fakat git gel cok uraştırıyor bizde direk oraya ekicezmizi ekicez belediye direk kiralıcak herhangi bir evrak felan istemeden arsayı normalde ne kadar ise o fiyata kiralıcak

 5. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Değerli kardeşimiz devlete veya herhangi bir şahsa ait olan bir malı veya eşyayı izinsiz kullanma hakkına sahip değilsiniz. Eğer belediye size kastettiğiniz araziyi sizlere kiralarsa sizlerde kirasını ödeyip kullanmanızda bir sıkınca yoktur.

 6. user56
  (Cezalı)
  öyle yapcaz zaten kardeşim sadece kiralarken cok uraştırıyolar kısa yoldan kiralıcaz parası ile sakıncası var mı ?

 7. Şema
  el-âsa limen âsa
  Soruyu yanlış anlamiyoruz
  İzin olmadan tarlayı ekmek yanlış

+ Yorum Gönder