+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Evlilik niyeti ama.. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mutluinsan
  Üye
  Reklam

  Evlilik niyeti ama..

  Reklam

  Evlilik niyeti ama.. Mumsema hayırlı akşamlar kardeşlerim.
  ben dini görevlerini tam olarak yerine getiren biri olmasam da dini inancı kuvvetli bi insanım.
  hayatım boyunca her dinden insanla münasebetim oldu, hiç kimseyle aramızda sorun çıkmadı, iyi insanlardı.
  biçok sefer evlilik niyetiyle müslümanlarla görüştüm(cinsiyetim kadın) hepsiyle de uyuşamadık, kendileri inançlı kişiler olsalar da birçok sebepten olduramadık. kimisi çok kıskançtı, kimisinin ailesi beni beğenmedi, kimisiyle muhabbetlerimiz iyi gitmedi...
  bi süre önce bir arkadaşım çok iyi anlaşıcağımızı düşündüğü bi arkadaşıyla tanıştırdı beni. birbirimizi çok beğendik. sonradan öğrendim ki bu görüştüğüm kişi ateistmiş.
  annesi namazında niyazında bi müslüman, babası ise ateistmiş. biçok kez yanında Allah'ı anmıştım ama hiç tepki vermemişti.
  böyle biriyle evlenmemin caiz olmadığının bilincindeyim. Allah korusun, böyle bi evlilik yapmayı düşünmüyorum zaten.

  kardeşlerim, ben bu insanı hidayete erdirme niyetiyle onunla görüşmeye devam etmem caiz olur mu? ilk defa bu akşam din üzerine konuştuk, sakin gitti, niyetimi şimdilik ona belli etmemeye çalıştım, Allah'ın varlığı üzerine kurduğum bikaç cümleyi mantıklı buldu sanırım. Birbirimize bikaç soru yönelttik sorularla onu şaşırtıp biraz kendiyle çeliştirdim ve şimdiden çok sıkmayayım diye konuyu uzatmadım.

  benim niyetim hem birinin müslüman olmasına vesile olmak, hem de iyi anlaştığım çok uyuştuğum nadir insanlardan olan biriyle olan evlilik niyetimi devam ettirebilmek.
  günaha mı giriyorum? ateist birini müslüman eden birileri var mıdır burada?
  görüşlerinize, eleştirilerinize ihtiyacım var.

 2. Candle
  Devamlı Üye

  Cevap: Evlilik niyeti ama..


  Reklam


  İman etmez ise ondan uzak durun
  Ben biri ile anlaşmak için önce aynı inançtamıyızona bakarım
  Siz inanca bakmadan şekli ve söze mi bakınız

 3. mutluinsan
  Üye
  ben kişiğinine baktım. şekliyle ilgilenmemiştim. birisi ateist diye de muhabbetimi kesmem. böylesine iyi bi insanın cennete gitmesini istiyorum

 4. Kaan Aykas
  Üye
  Allahın hükmü gayet açık Bakara 221 Kadınlara müşrik erkekler ile evlenmeyin der.Ama ateist müşrik değil çünkü Allaha inanmadığı için şirk de koşamaz.Hatta ataistler yarı Müslüman sayılırlar "la ilahe" derler yani hiçbir ilah yoktur.İnşallah bir müddet sonra "illlah" da der(ler). yani Allahdan başka.
  Esas dikkat etmen gereken Nur 3. ayet " Zina eden bir erkek, zina eden veya müşrik bir kadından başkasını nikâhlayamaz. Zina eden bir kadın da zina eden veya müşrik bir erkekten başkasıyla nikâhlanamaz. Bu, mü'minlere haram kılınmıştır." ki nur suresi komple Allah tarafından yasadır. 1. ayet şöyle der : Bu, indirerek yasa (farz) olarak yayımladığımız bir sure olup öğüt alasınız diye içine apaçık ayetler yerleştirdik.

 5. nahidee
  Üye
  Sen boyle ininçliysan senin gibi birisini ALLAH nasip eder inşallah bence o adam tam anlamiyla kesinlikle musluman olmadan evlenmeyin biraz sabredin ALLAH daha iyi bilir tabi yanlışsam beni affetsin ama bence bekleyin şimdilik ...gene de siz bilirsiniz

 6. Kaan Aykas
  Üye
  Delilini getir !!!!!

 7. nahidee
  Üye
  İslam dininde bir kadının veya bir erkeğin müşrik (ateist) yani Allah (c.c) inancı olmayan bir kimse ile evlenmesi yasaktır. Bu konu hakkında ki ayeti kerime şöyledir:

  – İman etmedikleri sürece Allah’a ortak koşan kadınlarla evlenmeyin. Allah’a ortak koşan kadın hoşunuza gitse de, mümin bir cariye Allah’a ortak koşan bir kadından daha hayırlıdır. İman etmedikleri sürece Allah’a ortak koşan erkeklerle, kadınlarınızı evlendirmeyin. Allah’a ortak koşan hür erkek hoşunuza gitse de; iman eden bir köle, Allah’a ortak koşan bir erkekten daha hayırlıdır. Onlar ateşe çağırırlar, Allah ise izniyle, cennete ve bağışlanmaya çağırır. O, insanlara ayetlerini açıklar ki, öğüt alıp düşünsünler. (Bakara 221) (((islamalimi sitesinden alintidir)))) .... Al sana delil

 8. Kaan Aykas
  Üye
  Sevgili çok akıllı kardeşim MÜŞRİK LE ATAİSTİ eş anlamlımı zannediyorsun yukarda yazdıklarıma rağmen.Zaten kendin bile kopyala yapıştır yaparken Müşriğin "Allaha ortak koşan " şeklinde olan mealinden çevirmişsin.

  Soruyu soran arkadaşımız Allaha ortak koşan biri ile evlenmeyi düşünseydi bu evlilik caiz olmazdı.Yani evlenmeyi düşündüğü kişi puta tapsaydı yıldızlara tapsaydı veya Allah ile birlikte zeusa tapsaydı.

  Kuranı bilip bilmeden,yanlış okuyarak yanlış şeylere inanmak,yanlış sonuçlar ve manalar çıkarmak insanları yanlış bilgilendirmek çok sakıncalı.Kuran dışında hiçkimse hüküm veremez verilmiş ise Allaha ve peygamberine yalan isnad edilmiştir.

  Nahl 25: Böylece kıyamet gününde kendi günahlarını tam olarak, bilgisizce saptırdıkları kimselerin günahlarının da bir kısmını yüklenirler. Dikkat et, yüklendikleri ne kötüdür.

 9. nahidee
  Üye
  ALLAH bilir yanlişsam affetsin ben kotu niyetli yapmiyorum zaten diyorum iyice arastirsin buraya bagli kalmasin ...ama farkindaysan o ALLAH i tanimiyor boyle biriyle evlenmek bana uygun gelmiyor. Bence musluman bi kadin fitrati geregi zayiftir , evlendikten sonra esinin dinine cok cabuk girebileceginden dolayi musluman bir kadının farkli dine mensup bir kisiyle evlenmesi dinen uygun degildir bu kur ani kerimde illede ateist olcak degil islam dısi butun dinleri kapsar..ayrica doğacak cocuklar icin ne diyosunuz .....

 10. Kaan Aykas
  Üye
  Müslüman bir erkeğin ehl-i kitap (Yahudi veya Hıristiyan) kadınla evliliğine izin verilmiş (hatta helal kılınmış) ; ancak Müslüman kadının ehl-i kitap erkekle evlenilmesi konusunda bir hüküm verilmemiştir.(Maide 5. ayet.)

  Ayetler dışında haram fetva etmek son derece sakıncalıdır.

  Enam 150: De ki: Bunları Allah'ın haram ettiğine tanıklık edecek bütün şahitlerinizi getirin. Ancak onlar şahitlik etseler bile sen onlarla şahitlik etme. Âyetlerimizi yalanlayanların ve âhirete inanmayıp da başkalarını Rablerine denk tutanların heveslerine uyma.

  Yalnız burda Hristiyan kadın için dikkat edilmesi gereken nokta Kuranda defalarca açıklandığı üzere teslisden uzak duracak yani baba-oğul ve kutsal ruh adına derler ya. İsanın yolunda gitmiş olacak.İsanın Allahın çocuğu olduğuna inanır bazı Hristiyanlar ki bu Kuranda defalarca şirk kategorisine alınmıştır.Teslisde şirk kategorisindedir.Hıristiyan bayanda bu iki hususu sorgulamak icap eder.Aynı olay erkek aday içinde geçerlidir.

 11. nahidee
  Üye
  Bak kardeşim bi hocama da sordum kadin evlenemez ama erkek evlenebilr

 12. Kaan Aykas
  Üye

  Reklam


  Kadın kiminle evlenemez
  1- Ateistlemi
  2- hıristiyanlamı
  3-Yahudiylemi
  4-yoksa Hristiyan olupda teslise ve İsa a.s ın Allahın çocuğu olduğuna inanıp müşrik olanlamı
  5- Müşriklemi

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu