+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tevessül ile ilgili sorular Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Molla_Efdal
  ملا افدال
  Reklam

  Tevessül ile ilgili sorular

  Reklam

  Tevessül ile ilgili sorular Mumsema
  Tevessül ile İlgili Sorular


  *Sual : Tevessül ne demek ?


  Cevap :Tevessül, Allah katında bir üstün makama sahip olan bir zatı (peygamber ,veli vb.) vesile ederek Allah'tan yardım dilemektir.

  *Sual : Tevessül etmenin bir zararı var mı?

  Cevap :Tevessül etmek caizdir. Günümüzde bazı kendini alim sanan insanlar bu konuyu çarpıtarak , şirk veya küfür olarak gösteremeye çalışmaktadır. Halbuki Rasullah (s.a.v) bile tevessül etmiştir. Örneğin İmam-ı Buharî'nin (r.a.) Sahih'inde şöyle bir rivayet geçmektedir;

  “Enes b. Malik rivayet etmiştir; Hazreti Ömer (Radıyallahu anh) kuraklık senesinde yağmur duasına çıktıklarında Hazreti Abbas hakkı için Allah’dan yağmur yağdırmasını istedi. Ve: “Ey Allah’ım, Nebimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)in hürmetine bize yağmur yağdırmanı istiyorduk, yağdırıyordun. Şimdi Nebimizin amcasıyla sana yalvarıyoruz. Bize yağmur yağdır” dedi. Allah’da yağmur yağdırdı.” (Buhari, Fezailü’s-Sahabe:11, No:3507,3/1360)


 2. melle
  Devamlı Üye

  Cevap: Tevessül ile ilgili sorular


  Reklam


  Halbuki Rasullah (s.a.v) bile tevessül etmiştir
  Nasıl tevessül etmiş

 3. Molla_Efdal
  ملا افدال
  Hz. Ali (r.a) fatıma bnti esed vefat ettiği zaman Hz. Peygamber cenazeyi defnetmek için gelmiş ve şöyle bir duada bulunmuştur:

  "Allah öyle bir Allah'tır ki diriltir ve öldürür. O Allah diridir, ölmez. Peygamberinin ve benden önceki peygamberlerinin hakkı için Fatıma binti esedi affet. Ona kelime-i tevhid telkin et ve kabir rahatlığı ver. Çünkü sen merhametlilerin en merhametlisisin."
  (Taberani, Heysemi; Mecmauz Zevaid; 9/257)

+ Yorum Gönder