+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kader Allah'ın olmuş ve olacak her şeyi bilmesi midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Millennium
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kader Allah'ın olmuş ve olacak her şeyi bilmesi midir?

  Reklam

  Kader Allah'ın olmuş ve olacak her şeyi bilmesi midir? Mumsema Kader Allah'ın olmuş ve olacak her şeyi bilmesi midir, yoksa Allah aynı zamanda her şeyi planlamış mıdır? Yani yapacaklarımızı, öleceğimiz zamanı vs. Allah planlamış mıdır?

 2. turkuaz28
  Üye

  Cevap: Kader Allah'ın olmuş ve olacak her şeyi bilmesi midir?


  Reklam


  önce Allah Tealanın kullarına rızkı ve eceli nasıl takdir ettiğini söyleyelim
  ey kardeşim bilmiş ol ki Erham adında bir melek vardır. ne zaman baba sulbünden annenin rahmine o su damlası düşse Hak teala o sudan insan yaratmayı istemisse o melek derki:
  Yarabbi eceli ne zaman topragı nereden olacak Allah teala o melege buyulur:
  ey melek levhi mahfuza bak ( Allah’ın takdir ettiği, olmuş ve olacak bütün şeylerin üzerinde yazılı bulunduğu kabul edilen kader levhasına denir).
  o melek gider levhi mahfuza bakar. bu kişinin nerede ölecegini görür. hemen oranın topragından bir parça alır babanın belinden ana rahmine süzülen suya karıştırır. ana rahminde yogurup balçık yapar. sonra hak teala şekillendirir.
  Herhangi bir kişinin topragı nereden alınmıssa orada mezarının bulunması o yüzdendir.
  o melek ana rahminde balçık edip karıştırdığı çocugun dünyada kaç yıl yaşayacagını nerede ölüp defnedilecegini zenginliğini ve yoksullugunu erkek veya dişi olacagını yazar. Allahın izniyle o meleğin bütün yazdıkları kişinin doğumundan ölümüne kadar başından geçer. hatta gün gün ögün ögün bütün yiyecekleri bellidir. ecelde bir saat evvel veya sonra olmaz. rızkından bir taneden fazla yahut eksik yemez bir yudum fazla ve eksik yiyip içmesi mümkün degildir. o melek levhi mahfuzdan görüp nasıl yazmıssa öyle olur. kişi hiçbir şekilde muhalefet edemez...
  kardeşim bu yazdıklarımı bugun okudugum kitaptan aldım... kitabın ismi müzekkin nufus eşrefoğlu rumının eseri . tamda bu konuyu okuyordum . kader işte....

 3. Millennium
  Devamlı Üye
  Teşekkürler cevap için, yalnız merak ettiğim konu yani Allah'ın planlaması tam olarak nedir? Allah planlarını bizim irademizle yapacağımız davranışları göz önünde bulundurarak mı yapmıştır, yoksa Allah bizim yapacağımız davranışları da mı planlamıştır?

 4. loving
  Üye
  ŞURA Suresi 12. ayeti

  لَهُ مَقَالِيدُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ يَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَن يَشَاء وَيَقْدِرُ إِنَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ

  Göklerin ve yerin anahtarları O’nundur. Dilediğine rızkı bol verir ve (dilediğine) kısar. Şüphesiz O, her şeyi hakkıyla bilendir. 5. rüzgargülü88
  Üye
  planlamayı, tasarlamayı insanlar yapar. bunlar insanlara özgü sıfatlardır. Allahü teala bunlardan münezzehtir. kaynak: dinimizislam09@gmail.com mail adresinden gelen cevabı sizinle paylaşmak istedim. bu adres dinimizislam sitesinin eski mail adresidir. yeni adresi dinimizislam2@gmail.com olup buraya da suallerinizi gönderebilirsiniz.kendi sitesinde de yazıyor bu mail adresi.teşekkürler

 6. Millennium
  Devamlı Üye
  Allah'in yaptigi ise ne dememiz gerekir?

+ Yorum Gönder